24 sports

Ματσάρα χωρίς νικητή στη Φλωρεντία

Μετά από ένα εξαιρετικό ματς, Φιορεντίνα και Νάπολι έμειναν στο 2-2, με τους «βιόλα» να διατηρούν το προβάδισμα για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Φιορεντίνα και Νάπολι προσέφεραν απλόχερα θέαμα αλλά περιορίστηκσαν στον βαθμό της ισοπαλίας, φέρνοντας 2-2 στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Οι Ναπολιτάνοι χρειάζονταν οπωσδήποτε νίκη για να κάνουν βήμα Ευρώπης και προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ραχμάνι μόλις στο όγδοο λεπτό, ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν άρδην πριν την ανάπαυλα.

Πρώτα ο Μπιράγκι έφερε το ματς στα ίσα με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 40’ και δύο λεπτά αργότερα ο Ενζολά έκανε την ανατροπή με ωραίο συρτό σουτ!

Παρ’ όλα αυτά, οι «παρτενοπέι» επανέφεραν την ισορροπία με εντυπωσιακό φάουλ του Κβαρατσκέλια στο 57’, με τον Πολιτάνο να έχει δοκάρι έξι λεπτά αργότερα.

Αργότερα οι «βιόλα» θα κέρδιζαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Λομπότκα το οποίο όπως τελικά δεν δόθηκε κατόπιν χρήσης VAR, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την αντίπαλο του Ολυμπιακού στον τελικό του Conference League να παραμένει στην όγδοη θέση και στο +3 από τους «παρτενοπέι», που με ματς περισσότερο κινδυνεύουν άμεσα να μείνουν εκτός Ευρώπης.

Πηγή: Sport-fm.gr

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση