Στάση… Βιβιανό για Φιορεντίνα!

Τις ελπίδες της Φιορεντίνα για να προλάβει το… τρένο της Ευρώπης έκοψε η Σαμπντόρια. Οι Γενοβέζοι έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους Βιβιανό, δεν επέτρεψαν στους «βιόλα» να φύγουν με το τρίποντο από το «Λουίτζι Φεράρις» και πλέον βλέπουν το Europa League να απομακρύνεται.

Ο Φερνάντες στο 5ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στη Σαμπντόρια αλλά ο Ροντρίγκες με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ισοφάρισε το σκορ. Έντεκα λεπτά αργότερα, πάντως, ο Ρίκι Άλβαρες έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ωστόσο η Φιορεντίνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90’, ο Μπαμπακάρ έγραψε το 2-2, ωστόσο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, καθώς νικήθηκε από τον Βιβιανό σε τετ-α-τετ.