Άλωσε το Τορίνο και παράμεινε στο κόλπο για την κούπα η Ίντερ! (vid)

Νίκη με ψυχή πρωταθλήτριας

Περίμενε κοντά δέκα χρόνια αλλά η Ίντερ πανηγύρισε ξανά σε εκτός έδρας ματς με τη Γιουβέντους, νικώντας 1-0 μέσα στο Τορίνο και παραμένοντας έτσι στο κόλπο για την κούπα.

Επεισοδιακό το "derby d' Italia", με τους «νερατζούρι» να βρίσκουν δίχτυα με πέναλτι του Τσαλχάνογλου, που εκτελέστηκε δύο φορές και δόθηκε κατόπιν χρήσης VAR!

Το αποτέλεσμα αυτό έστειλε τους πρωταθλητές στο -3 από Μίλαν-Νάπολι, ενώ η Γιούβε έμεινε στο -7 και... χάνει το τρένο.

Ο ρυθμός ήταν εξαρχής καλός, με τον Βλάχοβιτς να έχει σουτ πάνω στον Χαντάνοβιτς μόλις στο 1ο λεπτό, ενώ ο Σκρίνιαρ απάντησε με κεφαλιά στο 7’. Δύο λεπτά αργότερα, μία φάση διαρκείας στην περιοχή της Ίντερ κατέληξε με οριζόντιο δοκάρι μετά από κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα των πρωταθλητών και προσπάθεια του Κιελίνι.

Ο Κουαδράδο σούταρε από μακριά στο 15’ αλλά ο Χαντάνοβιτς αντέδρασε σωστά, με τον Σλοβένο να αποσοβεί τον κίνδυνο και σε σουτ του Ντιμπάλα στο 28’.

Κι ενώ φαινόταν ότι πάμε για... κουλούρια, ένα πάτημα του Μοράτα στον Ντάμφρις έφερε πέναλτι για τους «νερατζούρι» κατόπιν χρήσης VAR. Ο Σέζνι απέκρουσε την εκτέλεση του Τσαλχάνογλου, η μπάλα κατέληξε στη συνέχεια στα δίχτυα μετά από κόντρες, όμως το γκολ δεν μέτρησε και δόθηκε... επανάληψη της εσχάτης των ποινών!

Ο Τούρκος ήταν αυτή τη φορά εύστοχος, με την Ίντερ να παίρνει το προβάδισμα με τρόπο επεισοδιακό, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ήταν ελαφρώς πιο υποτονικό από άποψη δημιουργίας φάσεων, με τη Γιούβε να έχει την κατοχή της μπάλας. Ο Βλάχοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 63’, με το σουτ του να περνά άουτ, ενώ μία τρομερή ενέργεια του Ζακάρια στο 73’ κατέληξε σε σουτ που έβγαλε ο Χαντάνοβιτς, με την μπάλα να χτυπά εν συνεχεία στο δεξί δοκάρι.

Οι Γιουβεντίνοι πίεσαν ακόμη περισσότερο στα τελευταία αλλά δεν είχαν τύχη, με το 1-0 να μην αλλάζει.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Γιουβέντους (Μ. Αλέγκρι): Σεζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Σάντρο (73’Ντε Σίλιο), Ραμπιό (84’ Αρτούρ), Λοκατέλι (34’ Ζακάρια), Κουαδράδο (84’ Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα, Μοράτα (73’ Κεν), Βλάχοβιτς.

Στον πάγκο: Ρουγκάνι, Πινσόλιο, Μπονούτσι, Περίν.

Ίντερ (Σ. Ιντσάγκι): Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Μπαστόνι, Ντάμφρις (59’ Νταρμιάν), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (78’ Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου (78’ Βιδάλ), Πέρισιτς, Τζέκο (90’ Γκοζένς), Μαρτίνες (59’ Κορέα).

Στον πάγκο: Ράντου, Ντε Φράι, Καϊσέδο, Βετσίνο, Γκοζένς Σάντσες, Ρανόκια, Ντιμάρκο.