Αφεντικό στη Ρώμη η Λάτσιο

Με τον Μανδά να ντεμπουτάρει και να κάνει μια σωτήρια επέμβαση στο 88’, η Λάτσιο λύγισε με 1-0 τη Ρόμα

Η Ρώμη ανήκει στη… Λάτσιο! Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να λυγίσει τη Ρόμα (1-0) χάρη σε πέναλτι του Τζακάνι και να πάρει το «Derby della Capitale», παίρνοντας σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Coppa Italia. Με τον Χρήστο Μανδά να παίρνει το βάπτισμα του πυρός σε αυτό το τεράστιο ντέρμπι και να έχει μια σημαντική επέμβαση στο 88ο λεπτό για να κρατήσει το σκορ υπέρ της ομάδας του.

Καυτή ατμόσφαιρα στο «Ολίμπικο» αλλά και μπόλικα… παρατράγουδα, αφού πριν τη σέντρα υπήρξαν επεισόδια και ανταλλαγή φωτοβολίδων ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, ενώ ο Μπόβε δέχτηκε στον αυχένα του ένα πλαστικό μπουκάλι από την κερκίδα της Λάτσιο!

Καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τη Λάτσιο να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να κυκλοφορεί ωραία την μπάλα. Η Ρόμα από την άλλη, έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και δεν φάνηκε και πολύ. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) και χωρίς τη φοβερή και τρομερή ευκαιρία μπροστά στις εστίες.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κέρδισε πέναλτι στο 48’ μετά από ανατροπή του Γκεντουζί από τον Χούισεν, με τον Τζακάνι στο 51ο λεπτό να εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Από εκεί και πέρα οι Ρωμαίοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και άρχιζαν να γίνονται απειλητικοί, ωστόσο είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων.

Ο Μουρίνιο προς το φινάλε έβαλε και τον Μπελότι στο ματς, με τον «κόκορα» στο 87ο λεπτό να βρίσκεται μια ανάσα πριν το γκολ από πλεονεκτική θέση, αλλά είδε απέναντί του έναν εκπληκτικό Μανδά να αποκρούει και να κρατάει καθαρή την εστία του.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τη Λάτσιο να παίρνει το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Ιταλίας, περιμένοντας τον νικητή του Γιουβέντους-Φροζινόνε, και τη Ρόμα να… πηγαίνει σπίτι της.

Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς τόσο η Λάτσιο, όσο και η Ρόμα, με τον Πέδρο και τον Αζμούν αντίστοιχα να δέχονται κόκκινες κάρτες στο φινάλε μετά από νεύρα.

Πηγή: Sport-fm.gr

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση