Τεσσάρα Ευρώπης για Βιγιαρεάλ, «λύτρωση» για Βαλένθια

Το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε 4-2 την Εσπανιόλ, ενώ οι «νυχτερίδες» νίκησαν 2-1 τη Βαγιαδολίδ

Πιο κοντά στην έξοδο στην Ευρώπη η Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε 4-2 την προτελευταία Εσπανιόλ στο «Λα Κεράμικα» για την 31η αγωνιστική της la Liga και βρέθηκε στην πέμπτη θέση με +1 από την έκτη Μπέτις μετά την ήττα των «βερντιμπλάνκος» από τη Σοσιεδάδ την Τρίτη και με τους «κυανόλευκους» της Καταλονίας να μένουν στο -4 από την παραμονή.

Πάντως οι δυο φορές φιναλίστ του Κυπέλλου UEFA προηγήθηκαν με τον Πουάδο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και σε 2-2, όμως οι Λεβαντίνοι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Πιο κοντά στην παραμονή η Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» νίκησαν 2-1 στο «Μεστάγια» τη Βαγιαδολίδ με γκολ του Χάβι Γκέρα στο 93’ και βρέθηκαν στο +2 από τη 18η Χετάφε, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο +4 από τους Μαδριλένους.

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση