Επιβλητική Σεβίλλη, καθάρισε από το ημίχρονο την Αλμερία!

Διαλύοντας την ουραγό Αλμερία 5-1, επέστρεψε στις νίκες στη La Liga

Την επιστροφή της στις νίκες πανηγύρισε την Τρίτη (26/9) η Σεβίλλη και μάλιστα με «πεντάρα» και πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας βρήκε... μπόσικη την ουραγό Αλμερία διαλύοντάς την 5-1 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» στο πλαίσιο της 7ης (εμβόλιμης) αγωνιστικής της La Liga. Έτσι, έφτασε του επτά βαθμούς (με αγώνα λιγότερο), ανεβαίνοντας στην 11η θέση και πλέον ετοιμάζεται για το εκτός έδρας ματς με την Μπαρτσελόνα (29/9, 22:00).

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν την υπόθεση «νίκη» από το πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας δις στο πρώτο δεκάλεπτο! Αρχικά, στο 7', ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σούσο, η πρώτη κεφαλιά το Μπαντέ σταμάτησε στη συμβολή των δοκών, ωστόσο εκείνη του Εν Νεσίρι που πήρε το «ριμπάουντ» κατέληξε στα δίχτυα. Στα καπάκια (8'), λοιπόν, ήρθε ο Λουκεμπάκιο να πραγματοποιήσει τρομερή ενέργεια με ωραίες προσποιήσεις και σουτάρα, για να γράψει το 2-0.

Στο 37' ήταν ο Σούσο εκείνος που έδωσε αέρα τριών τερμάτων στη Σεβίλλη, σκοράροντας με πλασεδάρα εκτός περιοχής. Η ομάδα του Μεντιμπιλάρ βρήκε δίχτυα και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (51'), ύστερα από ωραία ανάπτυξη και κοντινό τελείωμα του Λαμέλα.

Στο 70' δόθηκε -ένα τουλάχιστον αμφισβητούμενο- πέναλτι στην Αλμερία ύστερα από ανεπαίσθητη επαφή του Νάβας στον Ραμαζάνι. Την εκτέλεση ανέβαλε ο Σουάρες, ο οποίος μείωσε σε 4-1.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις (90'+2') ο Σάλας με δυνατό σουτ ερχόμενος από πίσω σαν τρέιλερ.