Την «Ξέρανε» ο Κάταϊ

Δεν μπόρεσε να περάσει με το «διπλό» από την Βιτόρια η Σεβίλλη. Η Αλαβές, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έμεινε όρθια 1-1 κι άφησε την ομάδα του Σαμπάολι στο -4 από την κορυφή.

Αρκετά καλό ξεκίνημα στο «Μεντιθορόθα» και για τις δύο ομάδες. Το ματς είχε αρκετά γρήγορο ρυθμός και δημιουργήθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Τελικά, αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι φιλοξενούμενοι που άνοιξαν το σκορ με τον Μπεν Γεντέρ στο 23ο λεπτό. Παρότι όλα έμοιαζαν ιδανικά για την Σεβίλλη, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα της Ανδαλουσίας δεν μπόρεσε να βρει ακόμη ένα γκολ και να «καθαρίσει» το ματς πριν το ημίχρονο και στο δεύτερο 45λεπτο το πλήρωσε.

Η Αλαβές ανέβασε σημαντικά την απόδοσή της κι αφού πίεσε αρκετά βρήκε την απάντηση με τον πρώην μέσο του Ολυμπιακού, Αλεξάνταρ Κάταϊ, στο 75ο λεπτό. Η Σεβίλλη όχι μόνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει, αλλά μπορεί να νιώθει και τυχερή με τον βαθμό, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στο φινάλε του ματς.