Σαντιάγκο Σολάρι: «Δεν ήταν πειστική νίκη, αλλά...»

Η «βασίλισσα» επέστρεψε στις επιτυχίες εις βάρος της Βαλένθια

Την επιστροφή στις επιτυχίες εντός συνόρων πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας της Βαλένθια εντός έδρας, μια περίπου εβδομάδα μετά το κάζο απέναντι στην Εϊμπάρ και την ήττα με σκορ 3-0. Το αυτογκόλ του Ντάνιελ Βας απλοποίησε το έργο της «βασίλισσας» ωστόσο η αγωνία παρατάθηκε μέχρι το 83ο όταν ο Λούκας Βάσκεθ διαμόρφωσε το 2-0, το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Μιλώντας μετά το τέλος της αναμέτρησης απέναντι στις «νυχτερίδες», ο Σαντιάγκο Σολάρι αναφέρθηκε στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο της ομάδας του, το οποίο όμως δεν είχε διάρκεια. Ο Αργεντινός προπονητής παρέθεσε δηλώσεις στην επίσημη ιστοσελίδα των Μαδριλένων λέγοντας:

«Θα ήθελα να δω να επαναλαμβάνουμε τα όσα κάναμε στο πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου ήμασταν εντυπωσιακοί. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό με τη Βαλένθια να πιέζει και να έχει ευκαιρίες να ισοφαρίσει.

Οι νεαροί ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν μας έδωσαν ενέργεια, ωστόσο αυτή πρέπει να εξισορροπηθεί από την εμπειρία των παλαιότερων. Όσοι συνδυάζουν αυτά τα δύο στοιχεία, έχουν προβάδισμα στο να αγωνίζονται βασικοί.

Δεν ήταν πειστική νίκη, αλλά ήταν ένα τρίποντο το οποίο ήταν καλοδεχούμενο».

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση