Μυθική χαλάστρα της Ατλέτικο στη Ρεάλ στο 90+3' από τον… πρώην!

Ο Γιορέντε... πλήγωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης στις καθυστερήσεις ισοφαρίζοντας σε 1-1

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν έτοιμη να ξεφύγει στο +4 από την Τζιρόνα έξι μέρες πριν την υποδεχτεί, ωστόσο ο άλλοτε ποδοσφαιριστής της, Μάρκος Γιορέντε, της έκανε χαλάστρα ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Ατλέτικο Μαδρίτης στις καθυστερήσεις!

Η «βασίλισσα» είχε την υπεροχή στα πρώτα λεπτά και τη μετουσίωσε σε γκολ στο 18’, όταν ο Μπραΐμ Ντίαθ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια και τις κόντρες στην άμυνα της Ατλέτικο για να ανοίξει το σκορ από κοντά.

Η Ρεάλ διατήρησε σχετικά άνετα το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας μάλιστα στο 48’ με τον Σάβιτς.

Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε καθώς θεωρήθηκε ότι ο εκτεθειμένος Σαούλ παρεμπόδισε τον Λούνιν.

Ο ρυθμός άρχισε να ανεβαίνει σταδιακά και από το 65’ και μετά καταγράφηκαν μπόλικες καλές στιγμές σε αμφότερες πλευρές, με Όμπλακ και Λούνιν ωστόσο να κρατούν το σκορ αναλλοίωτο.

Αυτό άλλαξε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από κεφαλιά του Ντεπάι μέσα στην περιοχή, ο Γιορέντε κάρφωσε με το κεφάλι την πρώην ομάδα του και πάγωσε το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», δίνοντας τον βαθμό στην Ατλέτικο!

Κάπως έτσι, η Ρεάλ αύξησε μονάχα κατά δύο πόντους τη διαφορά της από τη 2η θέση, ενώ η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε παρέμεινε 4η και στο +3 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση