Λύγισε την ψυχωμένη Ουνιόν με ήρωα Μπέλιγχαμ η Ρεάλ Μαδρίτης!

Ίδρωσε στο Μπερναμπέου, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0

Αγχώθηκε κόντρα στην πρωτάρα Ουνιόν Βερολίνου, αλλά τελικά κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Champions League χάρη στον Μπέλιγχαμ η Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι φιλοξενούμενοι έστησαν τείχος μπροστά στην εστία τους όντας πολύ καλά οργανωμένοι αμυντικά και καταφέρνοντας να αντέξουν στην ασφυκτική πίεση της «βασίλισσας» μέχρι και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπέλιγχαμ επωφελήθηκε από τις κόντρες μετά από μακρινό σουτ του Βαλβέρδε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-0!

Έτσι, η Ρεάλ ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης, όπου βρίσκονται επίσης Νάπολι και Μπράγκα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν πολύ γρήγορο ρυθμό και με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Η Ρέαλ δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία της στο 6ο κιόλας λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Βάθκεθ, ο Χοσέλου έπιασε καρφωτή κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, με το μακρινό σουτ του Τσουαμενί να περνάει ψηλά άουτ, στο 27'.

Στο 49' ο Γκόζενς απείλησε για λογαριασμό της Ουνιόν, αλλά το διαγώνιο σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 51' ο Ροντρίγκο έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Ρεάλ, στέλνοντας αρχικά την μπάλα πάνω στο Ρένοβ και στη συνέχεια στο δοκάρι του. Στο 54' ο Ρένοβ αρνήθηκε γκολ και στον Χοσέλου, ενώ ο επιθετικός της Ρεάλ ήταν άστοχος και σε κεφαλιά του από πολύ πλεονεκτική θέση στο 63'.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η πίεση της Ρεάλ γινόταν ολοένα και πιο ασφυκτική, είχε ένα ακόμα δοκάρι με τον Ροντρίγκο, πριν ο Μπέλιγχαμ έρθει με τον ρόλο του λυτρωτή για τους «μερένχες», όντας στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή και σκοράροντας από κοντά, εκμεταλλευόμενος τις κόντρες μετά από σουτ του Βαλβέρδε!

Πηγή: sportfm.gr