Η Ρεάλ «τούμπαρε» την Σοσιεδάδ και έκανε το 5Χ5 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης «λύγισε» με 2-1 την Σοσιεδάδ και πάτησε κορυφή

Συνεχίζει απόλυτη η Ρεάλ! Οι Μαδριλένοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από νωρίς(5’), κατάφεραν στο δεύτερο μέρος να κάνουν την ολική ανατροπή και να επικρατήσουν 2-1 της Σοσιεδάδ, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς.

Στην πρώτη της φάσης την αναμέτρηση η Σοσιεδάδ άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 5’ Κούμπο με ωραία πάσα βρήκε τον Μπαρενετσέα, με τον Κέπα να του λέει αρχικά όχι αλλά ο εξτρέμ των φιλοξενούμενων πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 0-1. Στο 7ο λεπτό ο Ρεμίρο είπε όχι στον Ροδρίγο, ενώ στο 13’ η Σοσιεδάδ σκόραρε και δεύτερο τέρμα με τον Κούμπο, με το γκολ όμως να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα η προσπάθεια του Χοσέλου σταμάτησε στο δοκάρι και στο 28’ ο Ρεμίρο έδιωξε δύσκολα το σουτ του Ροδρίγο. Ένα λεπτό αργότερα ο Κέπα σταμάτησε τον Κούμπο

Με το…καλησπέρα στο β’ μέρος η Ρεάλ ισοφάρισε. Συγκεκριμένα στο 46’ ο Φραν Γκαρθία έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και βρήκε τον Βαλβέρδε, ο οποίος με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ρεμίρο για το 1-1.

Μάλιστα στο 61’ η «Βασίλισσα» έφερε τούμπα το ματς, καθώς ο Χοσέλου με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-1 και στο 85’ η προσπάθεια του Βαλβέρδε πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 89ο λεπτό ο Ρεμίρο σταμάτησε εντυπωσιακά την κεφαλιά-ψαράκι του Μπέλινγχαμ.

ΡΕΑΛ: Κέπα, Γκαρθία(74’ Νάτσο), Καρβαχάλ, Αλάμπα, Ρούντιγκερ, Κρόος, Βαλβέρδε(87’ Βάθκεθ), Τσουαμενί(62’ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ, Χοσέλου(62’ Καμαβίνγκα), Ροδρίγο(87’ Μπραχίμ Ντίαθ)

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Τραορέ, Θουμπέλδια, Λε Νορμάν, Τίρνεϊ(69’ Μουνιόθ), Μπαρενετσέα(81’ Ζακαριάν), Μέντεθ(81’ Τσο), Μερίνο, Θουμπιμέντι, Κούμπο, Οριανθάμπαλ(81’ Σαντίκ)