Επέστρεψε από την κόλαση και γλίτωσε τα χειρότερα η Ρεάλ

Κόντρα στη Βαλένθια σε ματς-ροντεο

Ο Βινίσιους βρέθηκε σε μία από τις πιο καυτές έδρες για τον ίδιο, το "Μεστάγια" όπου τα τελευταία χρόνια έρχεται αντιμέτωπος συνεχώς με ρατσιστικές προσβολές και ανταποκρίθηκε περίφημα. Με δύο γκολ έδωσε στη Ρεάλ την ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Βαλένθια για την 27η αγωνιστική της La Liga και την κράτησε σε απόσταση από τους διώκτες της.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «νυχτερίδες» ήταν εκείνες που άνοιξαν το σκορ στο 27' στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή τους στο ματς, με κοντινή κεφαλιά του Ντούρο από σέντρα-σουτ του Πέρεθ, έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα της Ρεάλ. Μάλιστα, πριν καλά-καλά συνειδητοποιήσουν το τι είχε συμβεί, οι «μερένχες» βρέθηκαν με την πλάτη... στον τοίχο τρία λεπτά αργότερα, αφού από το κάκιστο γύρισμα του Καρβαλιάλ προς τον Λούνιν, ο Γιάρεμτσουκ πήρε την «ασίστ» του αρχηγού των Μαδριλένων και από κοντά έκανε το 2-0!

Δευτερόλεπτα πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο κόλπο της διεκδίκησης ενός θετικού αποτελέσματος, όταν στο 45+5' ο Βινίσιους με κοντινή προβολή μείωσε σε 2-1, εκμεταλλευόμενος και την κακή αντίδραση του αντίπαλου κίπερ. Στο δεύτερο 45λεπτο, η Ρεάλ έψαξε με μεγάλη ένταση το γκολ της ισοφάρισης, «αγγίζοντας» το 75% στην κατοχή της μπάλας!

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 3-2

Τελικά, η πίεση των Μαδριλένων απέφερε καρπούς στο 76', όταν μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια με πολλές πάσες στο build-up, ο Ντίας έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Βινίσιους ολομόναχος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-2!

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, Ράγιο Βαγεκάνο και Κάντιθ έμειναν στο 1-1 στο «Puente de Vallecas» της , σε ένα παιχνίδι με συναρπαστικό φινάλε. Και αυτό διότι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 88' με τον Λεζέν, «αγκαλιάζοντας» ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνουν για να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έσωσαν την... παρτίδα στο 90+12' με τρομερό τελείωμα του Ερνάντες μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως το ματς διεκόπη για μερικά λεπτά στο 60', καθώς... άνοιξαν οι ουρανοί στη Μαδρίτη!

Ισόπαλο έληξε και το παιχνίδι ανάμεσα στη Χετάφε και τη Λας Πάλμας, με τις δύο ομάδες να μένουν στο... χορταστικό 3-3 στο «Coliseum»! Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας αέρα τερμάτων δύο γκολ μόλις στο 14ο λεπτό, μετά και τα τέρματα των Μάτα (11') και Γκρίνγουντ (14')! Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Ραμίρες στο 35', για να έρθει στο 45', ο... οσονούπω παίκτης του Παναθηναϊκού, Νεμάνια Μαξίμοβιτς, και με κεφαλιά να κάνει το 3-1!

Με δύο γρήγορα γκολ ωστόσο στις αρχές της επανάληψης δια... ποδός Καρντόνα (50') και Ελ Χαντάντι (57'), η Λας Πάλμας έφερε το ματς στα ίσα, και παρά τις όποιες προσπάθειες των δύο αντιπάλων για ένα ακόμη τέρμα, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.