Έλιωσε την Τζιρόνα η Ρεάλ! (vid)

Διέλυσε με 4-0 την Τζιρόνα και ξέφυγε στο +5 από τους Καταλανούς

Η Ρεάλ Μαδρίτης φαίνεται πως έχει εξελιχτεί στον... κρυπτονίτη της Τζιρόνα, καθώς τη διέλυσε για δεύτερη φορά φέτος, αυτή τη φορά με 4-0 εντός έδρας και ξέφυγε στο +5 στη βαθμολογίας της La Liga!

Η «βασίλισσα» ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε με τρομερό σουτ του Βινίσιους στο 6ο μόλις λεπτό, με τον Βραζιλιάνο να βγάζει καταπληκτική μπαλιά στον Μπέλιγχαμ για το 2-0 στο 35’.

Ο Άγγλος ήταν αυτός που έκανε και το 3-0, με κοντινή προσπάθεια μετά από επέμβαση του Γκατσανίγκα στο 55’, με τον σταρ της «βασίλισσας» να αποχωρεί λίγο αργότερα αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού.

Το τελικό 4-0 ήρθε στο 61’ μετά από κούρσα και φοβερό τελείωμα του Ροντρίγκο, ενώ η Ρεάλ είχε την ευκαιρία και για πέμπτο γκολ, όμως το πέναλτι του Χοσέλου στις καθυστερήσεις κατέληξε στο δεξί δοκάρι.

Για ματς που η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έπαιζε δίχως στόπερ, μάλλον το αποτέλεσμα ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό...

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φετινή ήττα των Καταλανών στο πρωτάθλημα, και αυτή ενάντια στον ίδιο αντίπαλο, με την Τζιρόνα να κινδυνεύει να δει την Μπαρτσελόνα να μειώσει στους τρεις βαθμούς τη διαφορά αν νικήσει αύριο τη Γρανάδα.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Καρβαχάλ, Μεντί (76’ Γκαρσία), Βάθκεθ, Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Κρόος (69’ Μόντριτς), Καμαβινγκά, Μπέλινγκχαμ (56’ Μπραΐμ Ντίαθ), Βινίσιους (76’ Γκιουλέρ), Ροδρίγο (69’ Χοσέλου)

ΤΖΙΡΟΝΑ: Γκατσανίγκα, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ, Χουάνπε, Έρικ Γκαρσία, Γιαν Κόουτο, Αλέις Γκαρσία, Ιβάν Μαρτίν (69’ Σολίς), Πόρτου (46' Τόρε), Τσιχανκόβ (69’ Βαλέρι), Ντόβμπικ (69’ Στουάνι), Σάβιο.