Ανέλαβε ο Κριστιάνο, «καθάρισε» η Ρεάλ! (vid)

Η Ρεάλ επικράτησε 3-1 της Χετάφε και σκέφτεται, πλέον, τη μεγάλη ρεβάνς με την Παρί

Κάτι από… Ρεάλ Μαδρίτης θύμισε ξανά η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν -με τα απίστευτα σκαμπανεβάσματά της στη φετινή σεζόν!

Λίγες μέρες μετά το «κάζο» στη Βαρκελώνη από την Εσπανιόλ, οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες, επικρατώντας 3-1 της Χετάφε στο «Μπερναμπέου», με… μαέστρο τον Κριστιάνο Ρονάλντο!

Ο Πορτογάλος πέτυχε δύο γκολ, φτάνοντας τα 16 στη La Liga και τα 30, συνολικά, στη σεζόν, «καθαρίζοντας» για τους πρωταθλητές Ευρώπης, που θα πάνε… φτιαγμένοι στον σπουδαίο επαναληπτικό (του 3-1) με την Παρί Σεν Ζερμέν, στο Παρίσι, για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι ήταν, κατά διαστήματα, καταιγιστικοί στο μισογεμάτο γήπεδό τους, ανοίγοντας το σκορ με τον Γκάρεθ Μπέιλ στο 24'. Στις καθυστερήσεις, δε, του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε το πρώτο γκολ του ''CR7'', να «καθαρίσει», φαινομενικά, τη νίκη…

Το πέναλτι του Πορτίγιο, ωστόσο, στο 65', άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι, αλλά η αποβολή του Ρεμί, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, από το 47', είχε κάνει, ήδη, εξαιρετικά δύσκολα τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους. Και όταν ο Κριστιάνο «χτύπησε» εκ νέου στο 78', όλα τελείωσαν για αυτούς.

Πλέον, η Ρεάλ έφτασε τους 54 βαθμούς στην 3η θέση, τρεις περισσότερους από τη Βαλένθια, που υποδέχεται την Κυριακή (4/3) την Μπέτις. Όσο για τη Χετάφε, παρέμεινε στους 36 και στη 10η θέση, μακριά από την Ευρώπη, αλλά και την επικίνδυνη ζώνη.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Ράμος, Νάτσο, Ερνάντες (65’ Μαρσέλο), Καρβαχάλ, Ίσκο, Κασεμίρο, Γιορέντε (80’ Κόβασιτς), Μπενζεμά, Μπέιλ, Ρονάλντο (80’ Ασένσιο)

ΧΕΤΑΦΕ: Μαρτίνεθ, Αντούνες, Σουάρεθ, Αραμπάρι, Μπρούνο Γκονζάλεθ, Πορτίγιο (86’ Πατσέκο, Μόρα (59’ Σιμπασάκι), Φαΐρ, Ντακονάμ, Άνχελ (57’ Μολίνα)