Τορπίλισε με «πεντάρα» την Μπαρτσελόνα η Βιγιαρεάλ

Μυθική ανατροπή στην… ανατροπή

Μυθικό ματς στη Βαρκελώνη με τη Βιγιαρεάλ να «τορπιλίζει» την Μπαρτσελόνα και να στέλνει... στον βυθό την ομάδα του Τσάβι

Λίγες μόνο ημέρες μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, οι «μπλαουγκράνα» υπέστησαν νέο κάζο, χάνοντας αυτή τη φορά με το απίστευτο 5-3 από τη Βιγιαρεάλ στο «Olympic Stadium» για την 22η αγωνιστική της La Liga!

Σε ένα ματς που θα μνημονεύεται για χρόνια, οι Καταλανοί βρέθηκαν αρχικώς με την πλάτη στον... τοίχο (0-2), έφεραν τούμπα την κατάσταση με απίθανο come back μέσα σε ένα δεκάλεπτο (60'-70') για το 3-2, ωστόσο, το «κίτρινο υποβρύχιο» με ανατροπή στην... ανατροπή και δύο γκολ μετά το 9ο λεπτό των καθυστερήσεων (!) πήρε μια ιστορική νίκη!

0

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, με εξαίρεση την προσπάθεια του Ζοάο Φέλιξ στο 15', δεν δημιούργησε άλλες καλές στιγμές μπροστά από την αντίπαλη εστία. Από την άλλη, η Βιγιαρεάλ είδε στο 22' να της ακυρώνεται γκολ του Μορένο μετά από χρήση VAR για φάουλ. Λίγα λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Ισπανός φορ δεν άργησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, αφού στο 41' «πάγωσε» τους «μπλαουγκράνα» κάνοντας το 0-1!

Μάλιστα, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους, αφού ο Ακομάς νίκησε από κοντά τον Πένα για το 0-2 στο 54'! Ένα γκολ το οποίο κατά πως φάνηκε «ξύπνησε» τους Καταλανούς, οι οποίοι και μείωσαν άμεσα με τον Γκουντογκάν (60'), φέρνοντας μάλιστα το ματς στα ίσα οκτώ λεπτά αργότερα με τον Πέδρι!