Τέζαρε την Μπαρτσελόνα και έφυγε για τα ημιτελικά η απίθανη Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε πέταξε εκτός Κυπέλλο Ισπανίας την Μπαρτσελόνα

Τέζαρε την Μπαρτσελόνα στο «Σαν Μαμές» και έφυγε για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση επί των «μπλαουγκράνα» το βράδυ της Τετάρτης, επικρατώντας με σκορ 4-2 στην παράταση (2-2 κ.α.) , αναγκάζοντας τους Καταλανούς να χάσουν μέσα σε μόλις μία εβδομάδα και έναν δεύτερο στόχο τους μέσα στη σεζόν, μετά και την απώλεια του Σούπερ Καπ από τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ινιάκι Γουίλιαμς, με τον Ισπανό φορ να χτυπάει δις στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων της παράτασης!

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό δράσης, ο Γκουρουσέτα άνοιξε το σκορ μετά από λάθη στην καταλανική άμυνα και αλλεπάλληλες κόντρες μέσα στην περιοχή.

Παρ’ όλα αυτά, η Μπάρτσα έφτασε στην ισοφάριση στο 26’, όταν μια απομάκρυνση αμυντικού κατέληξε στον Λεβαντόφσκι που... άθελά του ισοφάρισε! Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν ολοκληρωτικά τα δεδομένα, με υπέροχη προσπάθεια και άψογο τελείωμα του Γιαμάλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Μπιλμπάο να κάνει το 2-2 με κοντινή κεφαλιά του Σανσέτ (49’).
Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός, με την Μπαρτσελόνα να χάνει δύο απίθανες ευκαιρίες με τον Γιαμάλ, που σε ισάριθμα τετ α τετ στο 65’ και στο 86’ απέτυχε να κάνει το 3-2.

Κάπως έτσι, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα με τον Ινιάκι Γουίλιαμς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο 30χρονος φορ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε τετ α τετ, ωστόσο πήρε το... ριμπάουντ και έκανε το 3-2 (105+2’).
Και ενώ η Μπαρτσελόνα πίεζε για το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, η Αθλέτικ Μπιλμπάο χτύπησε ξανά στις καθυστερήσεις και με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να σκοράρει στο 120+1', πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση!