Πάτησε τη Βαλένθια και εδραιώνεται στην τετράδα η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική, επικράτησε 4-1 της Βαλένθια, και ανέβηκε στην 4η θέση της La Liga.

Αυτή είναι η Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Τσάβι διέλυσε με σκορ 4-1 τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -1 από την τρίτη Μπέτις. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος σκόραρε δις, πετυχαίνοντας τα πρώτα του τέρματα με τα μπλαουγκράνα!

Ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο 23' για τους «μπλαουγκράνα» πανηγυρίζοντας με την… χαρακτηριστική του τούμπα! Ο Γκαγιά τρία λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Φρένκι Ντε Γιόνγκ στο 32’ έκανε το 2-0 για την ομάδα του Τσάβι και τον Γκαμπονέζο φορ στο 37’ να ξαναχτυπάει για το 3-0.

Στο 41’ ο Σολέρ μείωσε σε 3-1, ωστόσο ξανά το γκολ της Βαλένθια ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 53’ ο ίδιος παίκτης σκόραρε εκ νέου μειώνοντας για λογαριασμό των γηπεδούχων, με τον Πέδρι στο 63’ να πετυχαίνει το 4-1 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Καταλανών. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Τσάβι να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο για τη μάχη να μπει στην τετράδα, ενώ έχει και την ψυχολογία στα ύψη ενόψει της ρεβάνς με τη Νάπολι για το Europa League!

Νίκησε τη Μαγιόρκα και παρέμεινε σε τροχιά Champions League η Μπέτις

Συνέχεια στα θετικά της αποτελέσματα έδωσε η Μπέτις, η οποία επικράτησε με 2-1 της Μαγιόρκα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σεβίλλης και παρέμεινε εντός της πρώτης τετράδας στη LaLiga. Σαφώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους οι Ανδαλουσιανοί στο πρώτο ημίχρονο, μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε προβάδισμα στο 25', όταν ο Μορένο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, μετά από υπέροχη ασίστ του Κανάλες.

Βελτιωμένοι οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 75' με κεφαλιά του Μούριτσι, όμως η χαρά τους κράτησε λιγότερο από πέντε λεπτά, αφού στο 80' o VAR υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Μπατάλια. Ο Γουίλιαν Χοσέ ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Έτσι, η Μπέτις αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη βαθμολογική διαφορά της από την τέταρτη Μπαρτσελόνα, ενώ η Μαγιόρκα παρέμεινε 16η και στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 18/2
Έλτσε-Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1 (77’ Καρίγιο, 84’ Πόνσε - 53’ Γκαρθία)

Σάββατο, 19/2
Γρανάδα-Βιγιαρεάλ 1-4 (61' πεν. Μίγια - 35', 39', 81' πεν. Νταντζουμά, 90'+6' Μόι Γκόμες)
Οσασούνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (3' Φέλιξ, 59' Σουάρες, 89' Κορέα)
Κάντιθ-Χετάφε 1-1 (45'+2' Νεγρέδο – 6' Μαγιοράλ)
Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 3-0 (63' Ασένσιο, 80' Βινίσιους, 90'+1' Μπενζεμά)

Κυριακή, 20/2
Εσπανιόλ-Σεβίλλη 1-1 (50’ Ντάρντερ - 36’ Μιρ)
Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 1-4 (41’ Σολέρ - 23’, 37’ Ομπαμεγιάνγκ, 32’ Φ. Ντε Γιόνγκ, 63’ Πέδρι)
Μπέτις-Μαγιόρκα 2-1 (25' Μορένο, 82' πεν. Γουίλιαν Χοσέ - 75' Μούριτσι)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Σοσιεδάδ (22:00)