Μπαρσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 2-2: Πραγματικό Clasico!

Με ένα βαθμό έφυγαν οι δύο ομάδες από το Καμπ Νου, σε ένα αγώνα που τα είχε όλα

Σε ένα Clasico που τα είχε πραγματικά όλα, η Μπαρσελόνα εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Ρεάλ Μαδρίτης, σε αγώνα στο πλαίσιο της 36 αγωνιστικής της La Liga. Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν δύο φορές με Σουάρες (10’) και Μέσι (53’), αλλά η «βασίλισσα» απάντησε δις με Κριστιάνο (15’) και Μπέιλ (72’). Με παίκτη παραπάνω αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο η ομάδα του Ζιντάν, που «φωνάζει» για κάποιες αποφάσεις της διαιτησίας στο δεύτερο ημίχρονο. Σε έναν αγώνα με πολύ «ξύλο» δόθηκαν συνολικά οκτώ κίτρινες, ενώ με απευθείας κόκκινη αποχώρησε ο Ρομπέρτο στο 45’+2.

Ο αγώνας

Α’ Ημίχρονο

Η «Βασίλισσα», παρά το γρήγορο γκολ της Μπαρσελόνα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε πολύ νωρίς και είχε περισσότερες ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με εν κινήσει σουτ του Σουάρες από κοντά, μετά από σέντρα του Ρομπέρτο, με κακή αντίδραση της άμυνας της Ρεάλ. Η Ρεάλ απάντησε νωρίς, αφού στο 15’, ο Κρόος έκανε τη σέντρα, ο Μπενζεμά έκανε την κεφαλιά στον Ρονάλντο, με τον Πορτογάλο να κάνει με προβολή το 1-1. Οι «μερένχες» πίεσαν στη συνέχεια για ένα δέυτερο γκολ, χάνοντας ευκαιρίες, καλύτερες εκ των οποίων, μία απόκρουση του Τερ Στέγκεν σε ένα κοντινό σουτ του Ρονάλντο στο 27’ και ένα διαγώνιο συρτό σουτ του Ρονάλντο στο 28’ που πέρασε έξω. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου είχαμε αρκετά νευρα και κάρτες, με αποκορύφωμα την κόκκινη κάρτα στον Ρομπέρτο στο 45’+2 για χτύπημα εκτός φάσης στον Μαρσέλο.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η Μπαρσελόνα μπήκε πιο δυνατά και στο 53’ πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ, με ένα τρομερό πλασέ του Μέσι, μετά από ατομική του ενέργεια. Αξίζει να σημειωθεί ότι η φάση άρχισε από πεντακάθαρο φάουλ του Σουάρες που έριξε κάτω τον Βαράν. Στο 70’ οι «μπλαουγκράνα» έχασαν μία πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Μέσι βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Νάβας, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Η Ρεάλ ισοφάρισε για δεύτερη φορά στο 72’ με εξαιρετικό πλασέ του Μπέιλ εκτός της μεγάλης περιοχής της Μπαρσελόνα, ενώ στο 76’ οι Μαδριλένοι φώναζαν (ορθά) για παράβαση του Άλμπα πάνω στον Μαρσέλο, στην οποία έπρεπε να δοθεί πέναλτι. Στη συνέχεια του αγώνα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να σκοράρουν το νικητήριο γκολ, αλλά στο τέλος έφυγαν με ένα βαθμό από το γήπεδο της Βαρκελώνης.

Μπαρσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτίτι, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπούσκετς, Ινιέστα, Κοουτίνιο (46' Σεμέδο), Μέσι, Σουάρες (90'+2 Αλκάθερ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Νάτσο (68' Βάσκεθ), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος (84' Κόβατσιτς), Μόντριτς, Μπέιλ, Ρονάλντο (46' Ασένσιο), Μπενζεμά.

Σκόρερ: 10' Σουάρες, 53' Μέσι / 15' Ρονάλντο, 72' Μπέιλ.

Κίτρινες: Σουάρες, Μέσι, Ράκιτιτς / Νάτσο, Βαράν, Ράμος, Μπέιλ, Μαρσέλο.

Κόκκινες: Ρομπέρτο (απευθ.).

Διαιτητής: Αλεχάντρο Ερνάντες.