Μπαρσελόνα-Λεγανές 3-1: Έπρεπε να μπει ο Μέσσι...(vid)

Νίκη με απώλειες και...φασαρία για την ομάδα του Βαλβέρδε

Την έβδομη σερί νίκη της στην πριμέρα ντιβιζιό πανηγύρισε η Μπαρσελόνα με το 3-1 που επικράτησε τη Λεγανές, χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Ντεμπελέ, Σουάρες και Μέσσι.

Η νίκη ήρθε πιο δύσκολο από ότι δείχνει το τελικό σκορ με τον Βαλβέρδε να αποφασίζει να ξεκουράσει τον Μέσσι αλλά στο δεύτερο μέρος τον χρειάστηκε. Κάτι που δε φαινόταν να έρχεται πάντως αφού στο πρώτο ημίχρονο οι Καταλανοί ήταν ανώτεροι, σκόραραν με ωραίο τελείωμα του Ντεμπελέ στο 32’ και είχαν κι άλλες ευκαιρίες.

Στην επανάληψη το ματς στράβωσε με τον Μπράιθβαιτ να ισοφαρίζει στο 57’ και τον Ντεμπελέ να αποχωρεί τραυματίας. Ο Βαλβέρδε έριξε τον Μέσσι και στο 71’ έγινε η φάση που έκρινε το ματς με τον Αργεντινό να σουτάρει, τον Κουέγιαρ να αποκρούει και τον Σουάρες στην επαναφορά να σκοράρει. Φάση που έφερε αντιδράσεις μιας και υπάρχει φάουλ του Ουρουγουανού, που δεν το υπέδειξαν ούτε από το βίντεο. Στη συνέχεια έχασαν κι άλλες φάσεις, κυρίως τα όσα έκαναν οι παίκτες της Λεγανές μαζί και ο Κουέγιαρ στον Σουάρες.

Για να φύγει το άγχος έπρεπε να φτάσουμε στο 92’ με τον Μέσσι να συνδυάζεται υπέροχα με τον Άλμπα και να καθαρίζει το ματς με το 18ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση