Λύγισε με το... στανιό τη Λας Πάλμας η Μπαρτσελόνα

Και παρέμεινε στο κατόπι της Ρεάλ

Έστω και με το... στανιό, η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στο κατόπι της πρωτοπόρου Ρεάλ Μαδρίτης και στο κυνήγι του τίτλου στη La Liga.

Το βράδυ του Σαββάτου, η ομάδα του Τσάβι προβλημάτισε για ακόμα μία φορά φέτος με την εικόνα της, επικρατώντας δύσκολα με 1-0 της Λας Πάλμας στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης για την 30ή αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 24ο λεπτό λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Βάγιες, οι «μπλαουγκράνα» δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, δημιουργώντας ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τα αντίπαλα καρέ!

Σε μία από αυτές, ο Ραφίνια ευτύχησε να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 60ο λεπτό με πανέμορφη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, έπειτα από μαγική ασίστ του Ζοάο Φέλιξ. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος εξτρέμ πανηγύρισε κάνοντας την σχετική κίνηση του VAR, καθώς, στο πρώτο μέρος, του είχε ακυρωθεί γκολ μέσω του βίντεο!

Κάπως έτσι, οι Καταλανοί έφτασαν τους 67 βαθμούς, μειώνοντας - έστω και προσωρινά - στους 5 πόντους της διαφορά από τη Ρεάλ.