Καθάρισε με… ποίημα του Γιαμάλ η Μπαρτσελόνα

Ο 16χρονος πέτυχε γκολάρα και οι Καταλανοί επικράτησαν με 1-0 της Μαγιόρκα

Με ένα πανέμορφο του Γιαμάλ η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Μαγιόρκα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση (με ματς περισσότερο).

Οι Καταλανοί κέρδισαν, με παρέμβαση του VAR, πέναλτι στο 23ο λεπτό για μαρκάρισμα του Κοπέτε στον Ραφίνια (βγήκε λίγο μετά τραυματίας από το χτύπημα).

Ο Γκιντονγκάν το ανέλαβε, εκτέλεσε πολύ άσχημα και ο Ράικοβιτς απέκρουσε. Στο 31’ η Μαγιόρκα είχε μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Μουρίτσι. Τρία λεπτά μετά ο Κανσέλο εκτέλεσε από εξαιρετική θέση αλλά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Λίγον πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ραΐκοβιτς «έβγαλε» εντυπωσιακά την κεφαλιά του Φερμίν. Στο δεύτερο μέρος η Μαγιόρκα είχε δοκάρι στο 53’ με τον Μουρίτσι και η Μπαρτσελόνα απάντησε τέσσερα λεπτά μετά όταν ο Γιαμάλ έστειλε με σουτ την μπάλα στο «σίδερο» (την βρήκε λίγο και ο Ράικοβιτς). Στο 73’ όμως ο 16χρονος δεν άφησε περιθώρια στον γκολκπίπερ της Μαγιόρκα. Άδειασε έναν αντίπαλο και με φανταστικό πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Ινίγο Μαρτίνεθ, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Κρίστενσεν, Γκιντογκάν (86’Ρομέου), Ραφίνια (37’Φερμίν), Γιαμάλ, Φέλιξ (61’Βίτορ Ρόκε), Γουιού (61’Λεβαντόφσκι).

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ράικοβιτς, Τζιόβανι Γκονσάλες, Νάστασιτς, Ραΐγιο, Κοπέτε (82’Ράντονιτς), Λάτο (70’Τζάουμε Κόστα), Σαμού Κόστα, Μορλάνες (61’Ντάνι Ροντρίγκες), Νταρντέρ (70’Αντόνιο Σάντσεθ), Λαρίν (82’Πρατς), Μουρίτσι.

Πηγή: aek365.org

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση