Γλύτωσε το κάζο όχι την γκέλα η Μπαρτσελόνα στη ματσάρα με τη Γρανάδα

Μπαρτσελόνα και Γρανάδα έμειναν στο ισόπαλο 3-3!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, ανοίγοντας το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν ο Κανσέλο βρήκε με υπέροχη σέντρα τον Γιαμάλ, ο οποίος έκανε την κίνηση στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, διαμορφώνοντας το 0-1.

Ωστόσο, η Γρανάδα αντέδρασε άμεσα, με τον Μελένδο χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 20’, πριν ο Λεβαντόφσκι φτάσει μια «ανάσα» από το 2-0 στο 41’, όταν ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε μόνος του και με όλη την εστία στο έλεός του μετά από πάσα πάρε-βάλε του Γκιντογκάν, μόνο για να δει τον Χονγκλά να προλαβαίνει να διώξει την μπάλα σε κόρνερ πριν εκείνη περάσει την γραμμή. Τελικά, η Γρανάδα έφτασε στην ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα (43’), με τον Σάντσες να πλασάρει εύστοχα στην κίνηση μετά από συρτή σέντρα του Πελίστρι.

Φρενήρης και στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα, με την Γρανάδα να κάνει την ανατροπή στο 60’, μετά από γρήγορη αντεπίθεσή της, λάθος απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα και γκολ του Πελίστρι, με την Μπαρτσελόνα να απαντά άμεσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Λεβαντόφσκι, ο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ιδανικά υπέροχη ασίστ με τακουνάκι του Γκιντογκάν.

Ωστόσο, στο 66’ η Γρανάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα, μετά από σέντρα του Μαουασά και δυνατή κεφαλιά του Μικέλ. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα πίεσε, αλλά χρειάστηκε μια ατομική έμπνευση του Γιαμάλ στο 81’ για να φτάσει στην ισοφάριση! Το 16χρονο παιδί-θαύμα έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Γρανάδα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο μακρινό σουτ, διαμορφώνοντας το 3-3! Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ουζούνι παραλίγο να «γράψει» το 3-4, με τον Τερ Στέγκεν να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, ενώ ο Γκουιού δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην Μπαρτσελόνα στο 90’+2’, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά από πολύ πλεονεκτική θέση!

Έτσι, το 3-3 έμεινε μέχρι τέλους, με την Μπαρτσελόνα να μένει στο -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης και με την Γρανάδα να παραμένει στην προτελευταία θέση, 7 βαθμούς μακριά από τη σωτηρία.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση