Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 1-1: Ξύπνησαν αργά οι Καταλανοί!

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του Ατλέτικό Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του Ατλέτικό Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1. Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι σε όλο τον αγώνα, και η διαφορά των δυο ομάδων ήταν εμφανής, όμως η Ατλέτικο άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Σαούλ και έπαιζε το γνωστό καλό της αμυντικό παιχνίδι. Η απάντηση της Μπαρστελόνα ήρθε στο 82' με τον Σουάρεζ, όμως οι Καταλανοί ήταν άτυχοι καθώς βρήκαν μπροστά τους ένα εξαιρετικό τερματοφύλακα ενώ είχαν και δοκάρι.

Α' ημίχρονο

Από νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους οι δυο ομάδες. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μέσσι βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Ινιέστα έκανε σουτ από καλή θέση, με τον Όμπλακ να είναι έτοιμος. Στο 6’ ο Γκριεζμάν βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε το πλασέ και ο Τερ Στέγκεν είπε όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν έκανε νέο εξαιρετικό σουτ, με τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα να διώχνει και πάλι. Στο 10’ και πάλι ίδιοι οι πρωταγωνιστές, ίδια κατάληξη με τον Γκριεζμάν να χάνει 3η σερί ευκαιρία. Και αφού η Ατλέτικο έστειλε τα μηνύματα της στο 21’ ο Σαούλ με ένα εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή νίκησε τον Τερ Στέγκεν και έγραψε το 1-0. Μετά το τέρμα η Μπαρτσελόνα βγήκε μπροστά, όμως όσες προϋποθέσεις και να έβρισκε η τελική πάσα ήταν λανθασμένη. Βέβαια στο 43’ όταν ο Μέσσι πέρασε από τρεις ποδοσφαιριστές δέχθηκε μαρκάρισμα στην περιοχή και όπως φάνηκε στην επαναληπτική προβολή, ο διαιτητής θα έπρεπε να δείξει την άσπρη βούλα.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος στο παιχνίδι. Στο 47’ ο Καράσκο έκανε ένα σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Τερ Στέγκεν του είπε όχι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν έκανε ένα σουτ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Σαούλ, με τη μπάλα να φεύγει αρκετά έξω. Στο 55’ ο Σουάρεζ έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Όμπλακ να σώζει την εστία του. Δυο λεπτά αργότερα ο Μέσσι εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας, όμως αυτή τη φορά σύμμαχος του Όμπλακ ήταν το δοκάρι. Στο 65’ έγινε ένα σουτ του Μέσσι από πλάγια δεξιά θέση, μπλόκαρε όμως σταθερά ο Όμπλάκ. Δυο λεπτά αργότερα ο Αργεντινός από πολύ καλή θέση κοντά στην άσπρη βούλα έκανε το σουτ και η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 69’ ο Γκόμες δοκίμασε το πόδι, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 77’ ο Ουμτιτί βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ, όμως και πάλι ο Όμπλακ ήταν εκεί. Τρία λεπτά αργότερα ο Σουάρεζ με λίγο χώρο μπροστά του πλάσαρε, όμως και πάλι ο πορτιέρο της Ατλέτικο είπε όχι. Το τέρμα όμως για την Μπαρτσελόνα ήρθε στο 81’ όταν ο Ρομπέρτο έκανε τη μπαλιά και ο Σουάρεζ με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-1. Μάλιστα μετά το τέρμα του Σουάρεζ ο ίδιος παίκτης έχασε δυο ακόμη ευκαιρίες στο 87’ και στο 89’ με τα τελειώματα του όμως να μην βρίσκουν στόχο. Στο 90+2 η Μπαρτσελόνα κέρδισε φάουλ σε ένα πολύ καλό σημείο μόλις έξω από την περιοχή. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα. Ο Μέσσι πήρε φόρα και εκτέλεσε, το τοίχος άνοιξε, όμως ο Όμπλακ έσωσε και έτσι ο αγώνας έληξε στο 1-1.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χουανφράν, Γοδίν, Σάβιτς, Λουίς, Γκάμπι, Κόκε, Σαούλ, Καράσκο Κορρέα, Γκριεζμάν

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Σεμέδο, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Γκόμες, Μέσσι, Σουάρεζ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση