Μετά το «άστρο» της Βαλένθια, έρχεται η Χιρόνα

Από τη σεζόν 2003-2004

Η πορεία που κάνει η Χιρόνα στο φετινό πρωτάθλημα είναι αξιοζήλευτη και από τις μεγάλες ομάδες της χωράς, καθώς μετά από 13 αγωνιστικές μετρά 11 νίκες, 1 ισοπαλία την πρώτη αγωνιστική κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ η μία ήττα ήρθε από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Χιρόνα διαθέτει την καλύτερη επίθεση στο ισπανικό πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πίσω της είναι η Ρεάλ Μαδρίτης με δυο βαθμούς διαφοράς, Ενώ είναι μπροστά 4 βαθμούς από την 3η στο βαθμολογικό πίνακα Μπαρτσελόνα και 6 από την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης όπου έχει αγώνα λιγότερο.

Η τελευταία ομάδα που κατάφερε να σηκώσει το ισπανικό πρωτάθλημα εκτός από της 3 μεγάλες (Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης) ήταν η Βαλένθια 20 χρόνια πίσω. Τότε η ομάδα από την ομώνυμη πόλη κατάφερε να συγκεντρώσει 77 βαθμούς και να αφήσει στην δεύτερη θέση την Μπαρτσελόνα με 72 και στην τρίτη την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με 71.

Οι δυο μεγάλοι της Μαδρίτης, Ρεάλ ήταν στην 4η θέση με 70 βαθμούς και η Ατλέτικο στην 7η με 55. Εκείνη την χρονιά η Βαλένθια είχε 23 νίκες , 8 ισοπαλίες και 7 ήττες. Διαθέτοντας παράλληλα την καλύτερη επίθεση με 71 τέρματα υπέρ και την καλύτερη άμυνα με 27 τέρματα κατά.

Η μεγάλη απορία του φίλαθλου κοινού είναι αν η ομάδα από την Βαρκελώνη θα αντέξει να παλεύει με τους μεγάλους της Ισπανίας και αν θα καταφέρει στο τέλος της αγωνιστικής περιόδου να κάνει την μεγάλη έκπληξη σαν άλλη Λέστερ της Ισπανίας. Αξίζει να αναφερθεί πως η ομάδα από την Καταλονία τη φετινή περίοδο έχει βρεθεί αρκετές φορές πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Η Χιρόνα πριν από δυο χρόνια αγωνιζόταν στην δεύτερη κατηγορία και είχε κερδίσει την άνοδο της μέσο της Νοκ- άουτ φάσης. Στα ημιτελικά κέρδισε με 2-1 την Έιμπαρ και στο ντέρμπι ανόδου την Τενερίφη με 3-1. Προπονητής της ομάδας είναι ο Μίτσελ από τον Ιούλιο του 2021 και σε 104 παιχνίδια στον πάγκο της Χιρόνα. Η ομάδα την περσινή αγωνιστική περίοδο κατέλαβε την 10η θέση με 49 βαθμούς όπου ήταν πολύ κοντά στην ευρωπαϊκή έξοδο και φέτος έχει 34 μόλις σε 13 αγώνες!

Η Χιρόνα ανήκει κατά 47% στο City group όπου ανήκει και η Μάντσεστερ Σίτι. Ενώ πριν καταλήξει εκεί πέρασε και από τα χεριά του Πέρε Γκουαρδιόλα( αδερφού της Μάντσεστερ Σίτι).

Έκτοτε από την αγωνιστική περίοδο 2003-2004 η Μπαρτσελόνα κατέκτησε 11 τίτλους και οι άλλοι 7 πήγαν στην Μαδρίτη όπου 5 φορές το κατέκτησε η Ρεάλ Μ και η Ατλέτικο Μαδρίτης. Φέτος μένει να δούμε αν θα μείνει ο τίτλος στην Βαρκελώνη αλλά αυτή την φορά όχι για την Μπαρτσελόνα αλλά για την Χιρόνα. Όπου θα είναι η πρώτη φορά που θα πάει ο τίτλος στην Βαρκελώνη αλλά όχι και την Μπαρτσελόνα.