Δίκαιη μοιρασιά (vid)

Η Εσπανιόλ επέστρεψε στις... παλιές κακές συνήθειες στην έδρα της και μετά από δύο σερί νίκες, έχασε βαθμούς απέναντι στην Ντεπορτίβο, που με τη σειρά της παραμένει χωρίς νίκη μακριά από την Κορούνια. Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος και οι κλασικές ευκαιρίες ελάχιστες. Η καλύτερη χάθηκε για τους γηπεδούχους στο 6’ με τον Πιάτι και το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά, να έχουν δοκάρι με τον Μπόρχες και τον Πιάτι να χάνει τετ α τετ στο 52’. Το γκολ ήρθε για την Ντεπορτίβο στο 59’, όταν μετά από κόρνερ του Τσολάκ ο Μπόρχες με κεφαλιά έκανε το 0-1. Η απάντηση για τους γηπεδούχους δεν άργησε να έρθει, όταν στο 63’ μετά από απίθανο λάθος του Σίντνεϊ ο Ζεράρ Μορένο έκανε εύκολα το 1-1.

Οι παίκτες του Σάντσεθ Φλόρες ήταν πιο επιθετικοί στη συνέχεια και έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες μέχρι το τέλος, με κορυφαία τη φάση του 90+1’, όταν αρχικά ο Χουράδο έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Φουέγο την έστειλε άουτ από το... μισό μέτρο, για να μείνει το 0-0 μέχρι το τέλος.