Επιστροφή στις νίκες για Τζιρόνα

Δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στις καθυστερήσεις, η Τζιρόνα επικράτησε 3-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια.

Την επιστροφή της στις νίκες πανηγύρισε τη Δευτέρα (26/2) η Τζιρόνα, η οποία επικράτησε 3-0 υποδεχόμενη τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Καταλανοί, οι οποίοι προέρχονταν από δύο ήττες και μία ισοπαλία, διατηρήθηκαν λοιπόν στη 2η θέση και στο -6 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης και στο +2 από την 3η Μπαρτσελόνα.

Ένα ισορροπημένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι, με τους γηπεδούχους βέβαια να είναι καλύτεροι στα σημεία, «χτυπώντας» τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, στο 52' με το σουτ του Τσιγκάνκοφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Σάβιο να αναλαμβάνει δράση στις καθυστρήσεις: Πρώτα καθαρίζοντας το «τρίποντο» στο 90'+1' και εν συνεχεία, στο 90'+6', δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Ενδιάμεσα (76'), δε, οι αντίπαλοί τους είχαν μείνει με δέκα παίκτες, καθώς ο Τσαβαρία δέχθηκε δύο κίτρινες σε ισαριθμα λεπτά.

Από την πλευρά της, η Ράγιο έμεινε στη 14η θέση με 25 βαθμούς, ούσα στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού.