Έκοψε τη φόρα της Μπιλμπάο και πλησίασε την εξάδα της La Liga η Βαλένθια

Η Βαλένθια ανάγκασε την Αθλέτικ Μπιλμπάο στην πρώτη ήττα της μετά από σχεδόν δύο μήνες

Έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της Αθλέτικ Μπιλμπάο πλησιάζοντας στην πρώτη εξάδα της La Liga η Βαλένθια!

Οι Βάσκοι μπορεί να είχαν να ηττηθούν από τις 22 του περασμένου Οκτωβρίου, όμως έφυγαν με σκυμμένα κεφάλια από το «Μεστάγια», αφού οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 1-0, πανηγυρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη δική τους νίκη!

«Χρυσός» σκόρερ για τους νικητές ο Ούγκο Ντούρο, ο οποίος σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 61ο λεπτό, στο μοναδικό σουτ εντός εστίας που έκανε η ομάδα του.

Οι δύο ομάδες απείλησαν, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ντούρο να εκμεταλλεύεται ιδανική σέντρα του Γκαγιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-0. Στη συνέχεια η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πίεσε αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τη Βαλένθια να παίρνει το σημαντικό τρίποντο.

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση