Άντεξε το «σφυροκόπημα» και τέζαρε την Ατλέτικο η Σεβίλλη!

Χάρη στο τέρμα του Ρομέρο στο 15ο λεπτό, πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη

Υπάρχει... ζωή στον πλανήτη Σεβίλλη!

Η ομάδα του Κίκε Σάντσες Φλόρες πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής σπουδαία εντός έδρας νίκη, λυγίζοντας την Ατλέτικο Μαδρίτης με σκορ 1-0 στο «Ramon Sanchez-Pizjuan» για την 24η αγωνιστική της La Liga!

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ρομέρο στο 15ο λεπτό, με τους «ροχιμπλάνκος» στη συνέχεια να ασκούν μεγάλη πίεση ώστε να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να αντέχουν μέχρι το φινάλε και να παίρνουν τη δεύτερη σερί νίκη τους και πέμπτη στη φετινή σεζόν.

Με το τρίποντο αυτό, η Σεβίλλη ανέβηκε στη 15η θέση και τους 23 βαθμούς, στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, την ώρα όπου η ομάδα του Σιμεόνε έμεινε στην 4η θέση και τους 48 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Χετάφε πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Θέλτα, με τους Μαδριλένους να επικρατούν με σκορ 3-2 στο «Coliseum Alfonso Perez». Η ομάδα του Μπορδαλάς προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Μαγιοράλ (41') και Χάιμε Μάτα (45+2'). Ωστόσο, η ομάδα του Βίγκο αντέδρασε και με τους Λάρσεν (71') και Αλέντε (85') έφερε στα ίσα το ματς, προτού ο Μάτα με γκολ στο 89' χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους!

Τρίποντο με το οποίο η Χετάφε ανέβηκε στη 10η θέση και τους 33 βαθμούς, στο -5 από την πρώτη 6άδα και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε και η Μαγιόρκα και μάλιστα με περιπετειώδη τρόπο επί της Ράγιο Βαγιεκάνο με σκορ 2-1! Οι Νησιώτες επέστρεψαν στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές, χάρις στο γκολ του Μουρίκι στις καθυστερήσεις του αγώνα, ξεφεύγοντας έτσι στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη!

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση