Αντίδοτο στην… αϋπνία από Χετάφε και Βαγιαδολίδ, πρώτες νίκες για Έιμπαρ, Χιρόνα

H νεοφώτιστη Βαγιαδολίδ παραμένει άσφαιρη ύστερα από 3 αγωνιστικές κι ενώ έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ μέχρι τώρα

Το καλύτερο αντίδοτο σε όσους προσφέρουν από... αϋπνίες προσέφεραν η Χετάφε με τη Βαγιαδολίδ που έμειναν στο 0-0 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κυνήγησαν περισσότερο το γκολ κόντρα σε μια ομάδα που περιορίστηκε σε πλήρως παθητικό ρόλο και κλείστηκε το καβούκι της.

Η σημαντικότερη ευκαιρία ανήκε στη Χετάφε, που είχε δοκάρι στο 74’ με τον Μαξίμοβιτς. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Μπορδαλάς διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι, ωστόσο δεν υπήρχε παράβαση στον Μολίνα.

Κατά τα λοιπά, η νεοφώτιστη Βαγιαδολίδ παραμένει άσφαιρη ύστερα από 3 αγωνιστικές κι ενώ έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ μέχρι τώρα.

Στα άλλα δύο ματς της ημέρας, η Χιρόνα και η Έιμπαρ πανηγύρισαν τα πρώτα τους «τρίποντα» στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Καταλονίας απέδρασε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Βιγιαρεάλ χάρη στην εξαιρετική τακτική της. Το τέρμα που έκανε την ειδοποιό διαφορά πέτυχε ο Στουάνι στο 54’.

Στο «Ιπουρούα», η Έιμπαρ ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 (15’ πέναλτι του Γουίλιαν Ζοσέ) για να φτάσει στη νίκη (2-1) επί της «γειτόνισσας» Σοσιεδάδ. Στο 26’ ισοφάρισε ο Καρντόνα, ενώ στο 91’ ο Σάρλες με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, με τον Βραζιλιάνο φορ να αποδεικνύεται «χρυσή αλλαγή», αφού μπήκε στο παιχνίδι στο 73’.