Οι ρεζέρβες καθάρισαν για τη Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην ερασιτεχνική Αραντίνα

Μια Ρεάλ Μαδρίτης που παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, επικράτησε 3-1 της άσημης Αραντίνα

Δύο γκολ μέσα σε διάστημα ενός λεπτού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν αρκετά για τη Ρεάλ Μαδρίτης έτσι ώστε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ερασιτεχνικής Αραντίνα, επικρατώντας τελικά με 3-1 και παίρνοντας την πρόκριση στη φάση των «16» του φετινού Copa Del Rey!

Ο Κάρλο Αντσελότι να παρέταξε τη «βασίλισσα» χωρίς τους συνήθως βασικούς της και να έδωσε την ευκαιρία σε αρκετούς νεαρούς από τη Β’ ομάδα να αγωνιστούν, με την Αραντίνα να είναι ανταγωνιστική στο πρώτο 45λεπτο, καταφέρνοντας να περιορίσει τους αντιπάλους της και να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Ωστόσο, η Ρεάλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 54’, όταν ο Ντίαθ πήρε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Χοσέλου, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντίαθ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της άμυνας των γηπεδούχων να απομακρύνει την μπάλα από τη μεγάη της περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 με όμορφο πλασέ. Ο Ροντρίγκο, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα στο ματς ως αλλαγή, «έγραψε» το 0-3 στο 90’, ενώ η Αραντίνα πέτυχε το γκολ της τιμής στο 90’+3’, μετά από προσπάθεια του Καμπράλ και ασυνεννοησία Νάτσο με Κέπα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Βαγιεκάνο δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της Ουέσκα, ομάδας που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας, ωστόσο τελικά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην παράταση, μετά το ισόπαλο 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Ο Βαλεντίν «έλυσε τον γόρδιο δεσμό» για τους Μαδριλένους λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 118’, ενώ στο Παλαθόν διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η Τζιρόνα ξεπέρασε το εμπόδιο της Έλτσε, επικρατώντας με 2-0 και παραμένοντας η μοναδική ομάδα της La Liga που παραμένει αήττητη στα εκτός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν! Ο φορμαρισμένος Μπλιντ, σκόραρε για εύτερο συνεχόμενο ματς για το 0-1 στο 37’, πριν ο Κούτο «κλειδώσει» την πρόκριση της ομάδας του στο 67’.

Αγχωτική πρόκριση με νικητήριο γκολ στο 87’, πανηγύρισε στην έδρα της Εσπανιόλ η Χετάφε, έχοντας για «χρυσό» της σκόρερ τον Μίγια, ενώ στο έτερο ζευγάρι της ημέρας που αποτελούνταν από ομάδες της La Liga, η Αλαβές επιβλήθηκε με 1-0 της Μπέτις, με τον Μπαναβιντές να βρίσκιε δίχτυα στο 57’.