Κύπελλο Ισπανίας: Έβγαλαν την... υποχρέωση Βαλένθια και Χετάφε, πήρε το ντέρμπι η Εσπανιόλ!

Στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας προκρίθηκαν Βαλένθια, Εσπανιόλ και Χετάφε

Έβγαλε την... υποχρέωση και συνεχίζει στο Κύπελλο Ισπανίας η Βαλένθια! Δίχως να φορτσάρουν ιδιαίτερα και παίζοντας με πολλές αλλαγές, οι «νυχτερίδες» πέρασαν «σβηστά» με 1-0 από την έδρα της Αρόζα, ομάδα 5ης κατηγορίας, και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του θεσμού.

Το μοναδικό τέρμα για τους φιλοξενούμενους που έκρινε και την αναμέτρηση σημείωσε ο Γιάρεμτσουκ στο 8ο λεπτό.
Την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Copa Del Ray και η Χετάφε, η οποία τα... χρειάστηκε απέναντι στην άσημη Ατζενέτα, επικρατώντας δύσκολα με σκορ 2-1. Το σκορ για τους Μαδριλένους άνοιξε ο Λατάσα στο 53ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα με τον Γκόρχα. Τη «λύτρωση» για την ομάδα της La Liga έδωσε και πάλι ο Λατάσα στο 74'.

Στο πιο ενδιαφέρον ματς της βραδιάς, η Εσπανιόλ πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη και παράλληλα την πρόκριση, επικρατώντας 3-1 της Βαγιαδολίδ. Αμφότερες, είναι από τις πιο ποιοτικές ομάδες της δεύτερης κατηγορίας διεκδικώντας την άνοδο. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο χάρη στα τέρματα του Ζοφρέ (24', 43'), με τον Σαλαζάρ να μειώνει στο 82', δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Τελικώς, οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» την υπόθεση στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Πουάδο.
Τέλος, η Καστεγιόν έκανε την έκπληξη, με την ομάδα της 3ης κατηγορίας να πετάει εκτός συνέχειας την Οβιέδο (2η κατηγορί) με σκορ 2-1.

Πηγή: sportfm.gr

Ισπανία: Τελευταία Ενημέρωση