Τρίποντο παραμονής για Μάιντς

Η Μάιντς νίκησε 3-0 τη Λειψία και ελπίζει σε παραμονή

Όρθια στη μάχη της παραμονής έμεινε η Μάιντς, η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και διέλυσε 3-0 τη Λειψία, αποτέλεσμα που τη βγάζει από την επικίνδυνη ζώνη. Όσο για τη Λειψία, απογοήτευσε με την εικόνα της και χάνει το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ κινδυνεύει πλέον, στις δυο αγωνιστικές που απομένουν, να χάσει και το εισιτήριο για το Europa League.

Η Λειψία μπήκε με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και στο 10ο λεπτό από λάθος στην άμυνα της Μάιντς, η μπάλα έφτασε στον Λούκμαν, εκείνος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα Ντιαλό, δεν πλάσαρε, αλλά γύρισε στον Πόουλσεν που αστόχησε. Στο 11ο λεπτό νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Βέρνερ να ξεπερνάει και τον τερματοφύλακα, να πλασάρει αλλά ο Χακ με τακουνάκι έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Η Λειψία είχε μια ακόμα καλή στιγμή με τον Κεϊτά και στο 28’ η Μάιντς, στη πρώτη αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια κέρδισε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Μπλάσις, ήταν εύστοχος και πλέον η Μάιντς μετράει 21 σερί εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι. Μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Λειψία δεν απείλησε με ισοφάριση, ο Χακ στο 38’ έπιασε μια κεφαλιά αλλά δεν έκανε το 2-0 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Καμπλ με εξαιρετική προσπάθεια έδωσε στον Κεϊτά και εκείνος πλάσαρε άουτ, σπαταλώντας τη τελευταία καλή ευκαιρία της Λειψίας στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, η Λειψία δεν κατάφερνε να φανεί απειλητική και η Μάιντς προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, όπως στη φάση του 79ου λεπτού με τον Χόλτμαν να σουτάρει και τον Γκουλάτσι να διώχνει σε κόρνερ. Τελικά, στο 85’ ο Αλεξάντερ Μαξίμ τιμώρησε την ακίνδυνη, στην επανάληψη, Λειψία κάνοντας το 2-0, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, αξιοποιώντας ασίστ του Χόλτμαν. Στο 90’ ο Μπάκου, στο ντεμπούτο του διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Λειψία, αφού αποβλήθηκε ο Κεϊτά στις καθυστερήσεις.

ΜΑΪΝΤΣ: Άντλερ, Μπροζίνσκι, Μπελ, Ντιαλό, Χακ, Ντε Γιόνγκ (83' Μαξίμ), Γκμπαμέν, Μπάκου, Οζτουνάλι (71' Χόλτμαν), Μούτο, Ντε Μπλάσις (80' Ονισίβο)

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ιλζάνκερ, Όρμπαν, Ουπαμεκάνο, Κλόστερμαν, Λούκμαν (64' Ογκουστέν), Κεϊτά, Ντέμε, Καμπλ, Βέρνερ, Πόουλσεν (64' Μπρούμα)