Τα είχε όλα εκτός από… νικητή η ματσάρα της Άιντραχτ με τη Ντόρτμουντ

Χορταστικό ματς με έξι γκολ

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι, που είχε τα πάντα εκτός από… νικητή, Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Μπορούσια Ντόρμουντ ήρθαν ισόπαλες με 3-3, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο για τους «αετούς», που έμειναν αήττητοι για τρίτη διαδοχική αναμέτρηση στο γερμανικό πρωτάθλημα και τέταρτη σε όλες τις διοργανώσεις, ήταν ο Ομάρ Μάρμους…

Με τον Αιγύπτιο επιθετικό να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Κνάουφ από τον Βολφ στο 8’ και να διπλασιάσει τα τέρματα της Άιντραχτ πριν το ημίωρο, μετά από ασίστ του Μπούτα!

Οι Βεστφαλοί είδαν τον τερματοφύλακα Κόμπελ να αποχωρεί τραυματίας στο 26ο λεπτό του αγώνα, με τον αντικαταστάτη του Μάιερ να… φλερτάρει και αυτός με πέναλτι στο 37’ εναντίον του Μάρμους, το VAR να φωνάζει τον διαιτητή Σρέντερ να δει τη φάση αλλά τελικά να μην καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

Μάλιστα, η Μπορούσια κατάφερε να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ζάμπιτσερ να… κάνει σεφτέ, μετά το Κύπελλο, για το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, με τον ερχόμενο από τον πάγκο Μουκόκο μάλιστα, να φέρνει το ματς στα ίσα, στο 55’, σε φάση που ελέγχθηκε και μέσω VAR!

Η Άιντραχτ δεν μπορούσε να κάνει φάσεις και χρειάστηκε ένα λάθος του Μπραντ για να ξεκινήσει η επίθεσή της από την οποία προήλθε τελικά και το 3-2, από την ασίστ του Σκίρι και το πρώτο φετινό τέρμα του Καϊμπί, στο 68ο λεπτό.

Ωστόσο, ο Μπραντ… εξιλεώθηκε οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, καθώς από τη συνεργασία του με τον Αντεγέμι, που επίσης είχε περάσει αλλαγή στην αναμέτρηση, σημείωσε το 3-3 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα…