Προσγείωσε τη Στουτγκάρδη η Γκλάντμπαχ!

Ισόπαλο 1-1 έληξε το Μπόχουμ-Βέρντερ

Μεγάλη νίκη για την Γκλάντμπαχ, ισοπαλία στο Μπόχουμ-Βέρντερ!

Η ομάδα του Τοπμέλερ επικράτησε 3-1 της Στουτγκάρδης εντός έδρας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga, επιστρέφοντας με φόρα μετά τη διακοπή, ενώ πήρε την πρώτη της νίκη έπειτα από τρεις αγώνες. Με αυτό το «τρίποντο» οι γηπεδούχοι σκαρφάλωσαν στη 10η θέση, ενώ βρέθηκαν στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Την ίδια ώρα, οι Σουηβοί δεν μπόρεσαν να βρεθούν στο +3 από την 3η θέση και τη Λειψία, η οποία έχασε από την Άιντραχτ.

Φορτσάτο ήταν το ξεκίνημα για τα «πουλάρια», με τον Χακ να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής, σημειώνοντας δύο γκολ πριν το εικοσάλεπτο. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες και πιο χαρακτηριστική εκείνη του Γκιρασί, ο οποίος τραυματίστηκε πρόσφατα, αλλά ούτως ή άλλως θα έλειπε λόγω Κόπα Άφρικα, ήρθε στο 56’. Ο Βάγκνομαν μείωσε και έβαλε ξανά στο κόλπο τη Στουτγκάρδη. Έμεινε ζωντανή μέχρι τις καθυστερήσεις, όταν ο Σιμπατσέου «κλείδωσε» τη νίκη για την Γκλάντμπαχ.

Είχε προηγηθεί το 1-1 ανάμεσα στην Μπόχουμ και τη Βέρντερ. Ο Οστεράγκε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με γκολ στο 64ο λεπτό, αλλά η ομάδα της Βρέμης έσωσε τον βαθμό με γκολ του Σταρκ στις καθυστερήσεις (90’+3’). Ισόβαθμες συνεχίζουν οι δύο ομάδες, με την ομάδα της Βρέμης να είναι 13η, ενώ 14η είναι η Μπόχουμ.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση