Πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου σε ματς... ροντέο για τη Λειψία

Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά προκρίθηκε

Πήγε να γίνει αυτόχειρας, αλλά απέφυγε το κάζο η Λειψία! Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε, ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς παίρνοντας προβάδισμα με τα γκολ των Φόρσμπεργκ και Σέσκο, είδε την Βέχεν να μειώνει δύο φορές, αλλά εν τέλει κατάφερε με το υπέρ της 3-2 να προκριθεί στους «32» του Κυπέλλου Γερμανίας!

Συνέχισαν το... σερί των φιλοξενούμενων οι «ταύροι» που έγιναν η 28η ομάδα που προκρίνεται στους «32» μετά από εκτός έδρας ματς.

Έφτασε τα τρία γκολ σε έξι ματς τη φετινή σεζόν ο Σέσκο, προβλημάτισε η εικόνα της άμυνας η οποία δέχθηκε ακόμη ένα γκολ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το σύνολο του Ρόζε, χρειάστηκε μόλις επτά λεπτά για να προηγηθεί με το πλασέ του Φόρσμπεργκ. Εννέα λεπτά αργότερα ο Σέσκο έκανε το 2-0 δίνοντας ένα σημαντικό «μαξιλαράκι» στην ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Πρίταγιν έβαλε ξανά στο ματς τη Βέχεν μειώνοντας στο 2-1 για το πρώτο μέρος.

Ο Ρόζε προχώρησε σε αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Σέσκο, έβγαλε και πάλι τα κάστανα από τη φωτιά, με τον Σλοβένο να σκοράρει με εντυπωσιακό τρόπο για το 3-1.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο είχαν απάντηση με τον Πρίταγιν να σκοράρει ξανά και να μειώνει σε 3-2. Η Βέχεν πίεσε αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στο 90'+2' ο Γκουλάσι σταμάτησε την κεφαλιά του Μάθισεν, διατηρώντας το σκορ πρόκρισης ως το τέλος.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση