Μπουντεσλίγκα: Στην κορυφή με γκολάρες και τύχη η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ πέρασε με γκολάρες των Γιαρμολένκο και Καγκάβα από την έδρα της Άουγκσμπουργκ

Στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα και μετά το τέλος της 7ης αγωνιστικής θα παραμείνει σίγουρα η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί παρότι δεν ήταν καλοί, πέρασαν από την έδρα της Άουγκσμπουργκ επικρατώντας με σκορ 2-1.

Το σκορ για την ομάδα του Μπος άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Γιαρμολένκο, με πανέμορφο τακουνάκι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 11’ με όμορφη κεφαλιά του Καϊούμπι ύστερα από σέντρα του Μαξ. Η Ντόρτμουντ πίεσε, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της αντίπαλης άμυνας και στο 23’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με εξαιρετικό πλασέ του Καγκάβα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βεστφαλοί αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και η Άουγκσμπουργκ έχασε πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 79’ ο Ομπαμεγιάνγκ θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς, όμως έχασε πέναλτι. Στον πάγκο έμεινε για τους γηπεδούχους ο Σταφυλίδης, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

«Λύγισε» το Αννόβερο στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Η ομάδα του Μπράιτενραϊτερ γνώρισε την πρώτη ήττα της για φέτος με γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις ύστερα από εκτέλεση πέναλτι του Αζάρ (2-1)

Έμεινε… στο Μόναχο η Βόλφσμπουργκ. Μετά την ισοπαλία στην έδρα της Μπάγερν (2-2), οι λύκοι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη και ήρθε ισόπαλοι 1-1 με την Μάιντζ στην «Volkswagen Arena».

Μεγάλη νίκη για την Άιντραχτ, που παρότι έμεινε με δέκα παίκτες κατάφερε να «πάρει» το ματς 2-1 με την Στουτγκάρδη στην Φρανκφούρτη με γκολάρα του Χάλερ στις καθυστερήσεις. Σε ολόκληρο το ματς αγωνίστηκε για τους φιλοξενούμενους ο Δώνης.