Μπουντεσλίγκα: Έγινε...καπνός η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 3-0 της Άουγκσμπουργκ και εκτίναξε στο +9 τη διαφορά από τη Ντόρτμουντ

Όταν ο Γιουπ Χάινκες ανέλαβε τη Μπάγερν Μονάχου, η ομάδα της Βαυαρίας βρισκόταν στο -5 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ. Μετά από πέντε αγωνιστικές, μιλάμε για μια διαφορετική ιστορία. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας μέτρησε ισάριθμες νίκες και πλέον βρίσκονται στο +9 από τους Βεστφαλούς, οι οποίοι έκαναν ίδιες γκέλες.

Τελευταίο «θύμα» της ήταν η Άουγκσμπουργκ, την οποία νίκησε εύκολα με 3-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga. Ένα επτάλεπτο ήταν αρκετό για την Μπάγερν, η οποία πέτυχε δύο γκολ με τους Βιδάλ (32’) και Λεβαντόφσκι (39’) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49’) πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Πολωνό επιθετικό και στη συνέχεια έκανε συντήρηση δυνάμεων, καθώς ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άντερλεχτ για το Champions League.

Σε απόσταση έξι βαθμών από την κορυφή βρίσκεται πλέον η Λειψία. Η ομάδα της ανατολικής Γερμανίας έμεινε στο 2-2 με τη Λεβερκούζεν στη Μπάι Αρένα, μολονότι αγωνίστηκε για περισσότερο από μισή ώρα με παίκτη παραπάνω. Ωστόσο, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, καθώς δέχθηκε την ισοφάριση στο 74’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί δύο φορές με πέναλτι των Βέρνερ (13’) και Φόρσμπεργκ (54’), αλλά δέχθηκαν ισάριθμα τέρματα από τους Μπέιλι (44’) και Φόλαντ (74’).

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Βόλφσμπουργκ, που νίκησε 3-1 τη Φράιμπουργκ, όπως και η Μάιντς, που επικράτησε 1-0 της Κολωνίας, παρότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Την ευκαιρία να προσπεράσει τη Ντόρτμουντ και να βρεθεί μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας έχασε η Χόφενχαϊμ, που παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.