Κέρδισε την μάχη για την 7η θέση η Ουνιόν (vid)

Επικράτησε της Κολωνίας με 1-0

Η Ουνιόν υποδέχτηκε στο Βερολίνο την Κολωνία και επικράτησε με 1-0 για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, ενώ με αυτήν την νίκη ανέβηκε στην 7η θέση και άφησε από κάτω της, την αντίπαλο της.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία, με τον Μαρκ Ουτ να πιάνει μια κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει άουτ στο 22ο λεπτό. Στο 35’ η Ουνιόν ήταν αυτή που απείλησε με τον Κεντίρα να εξαπολύει ένα σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο πιο έξω από το δεξί δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Κολωνία έχασε άλλη μια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αφού ο Γιόνας Χέκτορ έκανε ένα αδύναμο σουτ που απέκρουσα εντυπωσιακά ο Ρόνοβ. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο 45λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τάιβο Αβονίγι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά, με ψύχραιμο τρόπο στο 49’.

Στην συνέχεια η Κολωνία όσο και να προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 δεν τα κατάφερε και η Ουνιόν Βερολίνου πήρε τους τρείς βαθμούς.