Κάθισε στο... Χ το ντέρμπι κορυφής

Στουτγκάρδη και Μπάγερ Λεβερκούζεν ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο πρώτο χρονικά σημερινό (10/12) παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga, μετά από ένα «γεμάτο» ματς.

Οι Σουηβοί είχαν φοβερή διάθεση, πολλά τρεξίματα και γενικά ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο έφτιαξαν αρκετές ευκαιρίες, με τους Φίριχ, Φάγκνομαν και Ουντάβ να μην μπορούν να νικήσουν τον Χραντέτσκι στο… πρώτο δεκάλεπτο!

Στον αντίποδα, οι «ασπιρίνες» είδαν το σουτ του Αντλί να σταματάει στο δοκάρι, στο 9’, ενώ ο Νίμπελ είπε «όχι» στον Μπονιφάσε στο 24’, με τον… συνάδερφό του γκολκίπερ να τον μιμείται ένα λεπτό αργότερα, «βγάζοντας» το σουτ του Γκιρασί και φτάνοντας συνολικά τις έξι επεμβάσεις στο ημίωρο.

Τελικά, η Στουτγκάρδη πήρε το προβάδισμα που… δικαιούτο στο 40ο λεπτό, όταν από συνεργασία των Ουντάβ και Φάγκνομαν, ο Φίριχ με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το τέταρτο φετινό τέρμα του και μαζί το 1-0!

Η Λεβερκούζεν πίσω στα αποδυτήρια με μια πρωτόγνωρη για αυτήν συνθήκη, καθώς αυτή ήταν η δεύτερη μόλις φορά που βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος.

Ωστόσο, οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο ξεκίνησαν… φουριόζοι στην επανάληψη και κατάφεραν να ισοφαρίσουν μόλις στο 47’, χάρη στο ωραίο τελείωμα του Βιρτς που σήμανε το 1-1! Μάλιστα, δύο λεπτά μετά, έφτασαν κοντά στην ανατροπή, αλλά το σουτ του Τζάκα κατέληξε στο δοκάρι…

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός έπεσε καθώς η Λεβερκούζεν επέλεξε να κυκλοφορήσει περισσότερο την μπάλα και να ψάξει με υπομονή μια καλή στιγμή. Την βρήκε, στο 87’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκριμάλντο, με το σουτ του Τα όμως να περνάει ελάχιστα άουτ.
Ενδιάμεσα, οι γηπεδούχοι έριξαν στο ματς τον ομογενή Λεωνίδα Στεργίου, ενώ το σουτ του Στίλερ στο 81’ δεν προβλημάτισε τον Χραντέτσκι.