Έριξε πέντε γκολ στη Φράιμπουργκ η Στουτγάρδη

Έδειξε τον δρόμο στον Ολυμπιακό!

Η Φράιμπουργκ έβγαλε τρομερά αμυντικά προβλήματα και η Στουτγάρδη τα τιμώρησε, διαλύοντας με 5-0 την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League.

Τα τρία από τα πέντε γκολ ήρθαν μάλιστα πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο ματς και να δείχνουν στους Πειραιώτες πως η Φράιμπουργκ δεν είναι κανένα φόβητρο.

Ο Φούχριχ μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Γκιρασί στο 17' να διπλασιάσει τα τέρματα για την Στουτγάρδη. Ο ίδιος παίκτης ξαναχτύπησε δυο λεπτά αργότερα για να γράψει το 3-0, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα. Η Φράιμπουργκ δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα, βγάζοντας πολλά αμυντικά προβλήματα, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται κάθε λάθος τους.

Ο Φούχριχ πέτυχε και άλλο τέρμα στο 62ο λεπτό και ξεχείλωσε και άλλο το σκορ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μιλό στο 75ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-0! Η Φράιμπουργκ είναι ξεκάθαρο πως έχει σημαντικά και μεγάλα προβλήματα και κενά στην άμυνα, ενώ αν βρεθεί πίσω στο σκορ θα ανοιχτεί υπερβολικά πολύ για να βρει γκολ και αυτό μπορεί να το πληρώσει. Βέβαια, έχει ποιότητα μεσοεπιθετικά, αλλά στο συγκεκριμένο ματς οι παίκτες της Στουτγάρδης έδειξαν να τους... χαλάνε το μυαλό με το γρήγορο προβάδισμα που πήραν και στη συνέχεια έστησαν πάρτι απέναντι στην αντίπαλο του Ολυμπιακού.

Η Λεβερκούζεν επικράτησε με το εμφατικό 5-1 της Ντάρμσταντ και συνεχίζει απτόητη στην πρώτη θέση! Ο Μπονιφάς στο 21’ άνοιξε το σκορ, με τον Βίλελμσον τέσσερα λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1 για τους νεοφώτιστους, με το σκορ να μένει ως είχε μετά το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Παλάσιος στο 49’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους γράφοντας το 2-1, ενώ ο Μπονιφάς ξαναχτύπησε στο 61’ για το 3-1. Ο Χόφμαν στο 63’ ξεχείλωσε το σκορ κάνοντας το 4-1, ενώ ο Χλόζεκ στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για τους γηπεδούχους που έχουν μπει... καυτοί στη σεζόν και δείχνουν ικανοί για μεγάλα πράγματα.

Δεν είχε νικητή το Άουγκσμπουργκ-Μπόχουμ, με το ματς να λήγει ισόπαλο 2-2! Ο Μπέλιο άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με τον Ασάνο στο 45+3’ να κάνει το 1-1. Ο Ντεμίροβιτς έγραψε το 2-1 στο 63’ για την Άουγκσμπουργκ, με τον Ασάνο να χτυπάει ξανά στο 65’ για το τελικό 2-2.

Καταιγιστική ήταν η Βέρντερ Βρέμης η οποία διέλυσε με 4-0 τη Μάιντς! Ο Ντουκς άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ από την άσπρη βούλα, με τον Στάγκε να κάνει το 2-0 στο 54ο λεπτό. Ο Μπίτενκουρ στο 82’ έγραψε το 3-0, ενώ ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Νάινμα δυο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 4-0!

Τέλος, η Χόφενχαϊμ επικράτησε σχετικά εύκολα της Βόλφσμπουργκ με 3-1, παραμένοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Ο Τόμας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 36’, για να έρθει ο Μπρουκς στο 45+2’ να κάνει το 1-1. Ο Μπέιερ στο 60’ έγραψε το 2-1, με τον Σκοβ στο 74ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 3-1!