Δεν καθαρίζει την 6η θέση η Άιντραχτ

Έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Βέρντερ

Παρά το γεγονός πως έπαιζε κόντρα σε μια αδιάφορη Βέρντερ που ουσιαστικά έχει ξεμείνει από στόχους, η ομάδα της Φρανκφούρτης έμεινε ξανά στην ισοπαλία (1-1) και μακριά από τις νίκες για 3η σερί αγωνιστική.

Μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 62ο λεπτό για να ισοφαρίσει με τον Τούτα ένα τέταρτο αργότερα. Με τον πόντο αυτό, η Άιντραχτ πήγε στους 42, έξι περισσότερους από την Άουγκσμπουργκ που έχει να παίξει ωστόσο με την Χόφενχαϊμ την Κυριακή και να μειώσει στο -3.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο μισάωρο, με τον Βεϊλίκοβιτς να ανοίγει το σκορ στο 62’ μετά από στημένη μπάλα. Ο Στάγκε αποβλήθηκε στο 72’ για την φιλοξενούμενη, για να έρθει η ισοφάριση από τον Τούτα στο 77ο λεπτό. Ωστόσο ο σκόρερ των γηπεδούχων με δύο κίτρινες στο 83’ και το 87’ αποβλήθηκε με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν οι γηπεδούχοι να έχουν καλύτερες πιθανότητες για την ανατροπή στο φινάλε.