Μπουντεσλίγκα: Νέα «κηδεία» για Μπάγερν, στο +9 η Ντόρτμουντ

Άλλο ένα σοκ για τη Μπάγερν, που παραχώρησε 3-3 στη νεοφώτιστη Φορτούνα Ντίσελντορφ

Άλλο ένα σοκ για τη Μπάγερν, που παραχώρησε 3-3 στη νεοφώτιστη Φορτούνα Ντίσελντορφ, με τη Ντόρτμουντ να κερδίζει 2-1 εκτός έδρας τη Μάιντς και να ξεφεύγει 10 βαθμούς από τους Βαυαρούς.

Η Μπάγερν Μονάχου είναι βαριά… άρρωστη και φαίνεται πως η γιατρειά είναι μια εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση. Οι Βαυαροί υπέστησαν νέο σοκ, αυτή τη φορά από τη νεοφώτιστη Φορτούνα Ντίσελντορφ, η οποία σκόραρε τρεις φορές μέσα στην «Allianz Arena» και απέσπασε ισοπαλία 3-3, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1. Έτσι, μετά το πέρας της 12ης αγωνιστικής στη Bundesliga, οι πρωταθλητές βρίσκονται πλέον στο -9 από την κορυφή και για την διατήρηση των σκήπτρων θα χρειαστεί να γίνει μια μεγάλη υπέρβαση.

Τίποτε, βέβαια, δεν προμήνυε τέτοια… κηδεία. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς ξεκίνησε πολύ δυνατά και σε ένα τρίλεπτο-φωτιά (17’-20’) πέτυχε δύο γκολ με τους Σούλε και Μίλερ, δείχνοντας ότι δεν έχει διάθεση για… παιχνίδια. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Λουκεμπάκιο, ο οποίος έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 58’, ο Μίλερ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 3-1, αλλά τίποτε δεν είχε τελειώσει. Ο Λουκεμπάκιο «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο 78’ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στη Μπάγερν, κάνοντας το 3-3.