«Ξέρανε» τον Αστέρα και ονειρεύεται πεντάδα ο Λεβαδειακός!

Κι όμως ο Λεβαδειακός ελπίζει για Ευρώπη! Η ομάδα του Ανιγκό σκόραρε με την πρώτη της ευκαιρία (66’) επικρατώντας του Αστέρα (1-0), που στο β’ ημίχρονο ήταν άφαντος. Στο -2 από την 5η θέση οι Βοιωτοί.

Μπορεί θεωρητικά ο Αστέρας Τρίπολης να «καιγόταν» για τη νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό, αλλά οι Βοιωτοί έχουν το δικό τους δικαίωμα στο όνειρο.

Η ομάδα του Ανιγκό, αφού στάθηκε τυχερή στο πρώτο ημίχρονο, στις πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι Αρκάδες, ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της ευκαιρία στο 66’ με δράστη τον Σαβαντογκό και τελικά πήρε τη νίκη με 1-0.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ήταν σαν να έπαιζε μόνη της στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με μοιραίο τον Μαρτίν Τόνσο που πέταξε στα σκουπίδια όσες ευκαιρίες δημιουργήκαν, δεν «καθάρισε» το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί στο β’ μέρος στην πρώτη ολιγωρία της άμυνας.

Παρ’ όλα αυτά, η εικόνα των Αρκάδων στο β’ ημίχρονο ήταν αποκαρδιωτική, αφού δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ούτε μία κλασική ευκαιρία και ήταν σαν να εξαφανίστηκαν από το Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς.

Μπορεί η πρώτη επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή να ήταν από πλευράς Λεβαδειακού, με τον Αθανασιάδη στα πρώτα 22'' να μπλοκάρει την κεφαλιά του Σουμπίνιο, αλλά η συνέχεια ήταν παράσταση για έναν ρόλο από πλευράς Αστέρα Τρίπολης.

Η πρώτη καλή ευκαιρία των Αρκάδων ήρθε στο 14’, όταν ο Κυριακόπουλος πάσαρε στον Τόνσο και ο Αργεντινός από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε, αλλά ο εξερχόμενος Επασί απέκρουσε με το χέρι σε κόρνερ. Ο Γάλλος γκολκίπερ παραλίγο να γίνει μοιραίος στο 21’, όταν έχασε την μπάλα από τα χέρια του, αλλά διόρθωσε το λάθος του, αποκρούοντας το πλασέ του Τσιλιανίδη.

Στο 26’ ο Μανιάς νικήθηκε από τον Επασί σε τετ-α-τετ των δύο, ενώ η επόμενη φάση ήρθε στο 30’, με τον Τόνσο να παίζει το «1-2» με τον Κυριακόπουλο, αλλά ο Αργεντινός σε μια εύκολη φάση για την αξία του, έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Λεβαδειακού.

Στο β’ μέρος ενώ θα περίμενε κανείς ότι ο Αστέρας θα πίεζε ακόμα περισσότερο για το γκολ που άξιζε βάσει της εικόνας του στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη ήταν σαν να εξαφανίστηκαν από το γήπεδο.

Το γεγονός αυτό έβαλε εκ νέου στο ματς τον Λεβαδειακό, αφού πλέον ο ρυθμός του αγώνα τον βόλευε και από τη στιγμή που δεν απειλούταν, μπορούσε να κυνηγήσει και κάποιο γκολ, θέτοντας νέα δεδομένα.

Ευκαιρία δεν έβγαλε, αλλά ποιος τη χρειάζεται, όταν με την πρώτη επίσκεψη καταφέρνεις και σκοράρεις. Στο 66’, έπειτα από συνέχεια στημένης φάσης, ο Γιακουμάκης με ωραία ενέργεια έστρωσε στον Σαβαντογκό και με ωραίο πλασέ ο τελευταίος νίκησε τον Αθανασιάδη, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στη συγκεκριμένη φάση.

Ο Παντελίδης προσπάθησε με τις αλλαγές του να φρεσκάρει την κατάσταση, αλλά στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν οι παίκτες του, ο Δουβίκας ντύθηκε… μοιραίος. Στο 88’ ο Ισνάλντο από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο νεαρός επιθετικός ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Αντιλεού, Φαβάρο (80' Καλτσάς), Ντιόγκο, Νιάσε (90' Νίκας), Μητρόπουλος, Σουμπίνιο, Σαβαντογκό (72' Ζαραδούκας), Γιακουμάκης, Μαρκόβσκι.

Πάγκος: Σωτηρίου, Ιωαννίδης, Μπελγκαζουανί, Καθάριος

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (78' Κώτσιρας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Κυριακόπουλος (60' Ισνάλδο), Τόνσο, Τσιλιανίδης (70' Δουβίκας), Μανιάς.

Πάγκος: Τσιφτσής, Μαντιντά, Ντουντού, Σελίν

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση