Κiller Πρίγιοβιτς «καθάρισε» τον Παναθηναϊκό και… κούνησε το σεντόνι για τον ΠΑΟΚ!

Αστεράτος ΠΑΟΚ με… αστέρι τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς!

Με τον Σέρβο να «χτυπάει» δις, φτάνοντας τα 25 γκολ και γράφοντας ιστορία, και τον Σάκχοφ να σκοράρει στην πρώτη του επαφή, ο «δικέφαλος» έκανε… παρέλαση στη Λεωφόρο (0-3) και «κλείδωσε» τη 2η θέση!

Με τον Σέρβο επιθετικό να πετυχαίνει δύο γκολ, φτάνοντας τα 25 στη σεζόν, σε όλες τις διοργανώσεις, καταρρίπτοντας το ρεκόρ παραγωγικότητας για παίκτη του ΠΑΟΚ, και τον Σάκχοφ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, ο «δικέφαλος του Βορρά» έστησε… πάρτι στη Λεωφόρο και με το εμφατικό 3-0 επί του Παναθηναϊκού, «καθάρισε» και μαθηματικά τη 2η θέση και το Champions League!

Ίσως το καλύτερό του παιχνίδι στη φετινή χρονιά έκανε ο δαιμόνιος Πέλκας, με τον Πασχαλάκη, δε, να προσθέτει άλλη μία τρομερή εμφάνιση στο ενεργητικό του, καθώς… κατέβασε ρολά!

Οι «πράσινοι», στον αντίποδα, είχαν δύο, διπλές ευκαιρίες (μεταξύ των οποίων και δοκάρι) πριν βρεθούν πίσω στο σκορ (27'), με ένα απίστευτο γκολ, καθώς η μπάλα έχει κοντράρει στη φτέρνα του διαιτητή Τζήλου(!), για να καταλήξει στον Πρίγιοβιτς!

Δικαίως φωνάζουν για το δεύτερο γκολ των «ασπρόμαυρων» οι γηπεδούχοι, αφού ο Πέλκας έχει πάρει με πεντακάθαρο φάουλ την μπάλα από τον Ινσούα, προτού «σερβίρει» τον Σέρβο φορ για το 2-0, στο 65'.

Το ματς:

Με… 18 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το ντέρμπι στη Λεωφόρο!

Στο πρώτο τέταρτο -και κάτι ψιλά- της αναμέτρησης, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ βάλθηκαν να μας στείλουν από νωρίς για… ύπνο, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων, που δεν μπορούσαν, από την άλλη, να βγουν από το «καβούκι» τους.

Κάπως έτσι, πιο αξιοσημείωτη στιγμή, σε αυτό το διάστημα, ήταν η αναγκαστική αλλαγή του Λουντ (17'), που έδωσε τη θέση του στον Μυστακίδη. Μία αλλαγή, όμως, που αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από… καθοριστική!

Απέναντι στην… ομάδα του (καθότι, θυμίζουμε, αγωνίζεται ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ στον Παναθηναϊκό), ο «Μύστα» μπήκε… φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο και σε μία από τις πρώτες προσπάθειές του, το «τριφύλλι»… ξύπνησε, όπως και το ματς -και μαζί του και εμείς!

Στο 18', λοιπόν, υπήρξε κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ και μετά την εξαιρετική σέντρα του Μυστακίδη, η μπάλα στρώθηκε στον ανενόχλητο Χρήστο Δώνη, που στόπαρε, σούταρε, αλλά… τράνταξε το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη! Στην επαναφορά, δε, ο Λουτσιάνο πήρε το «ριμπάουντ», αλλά το σουτ που επιχείρησε, σε κενή εστία, έφυγε ψηλά, άουτ, με τον Βραζιλιάνο (και τον Ουζουνίδη) να τραβάει τα μαλλιά του!

Τρία λεπτά αργότερα, μάλιστα και έπειτα από σέντρα του Κάτσε, από δεξιά, ο Μυστακίδης έκανε το πλασέ, υποχρεώνοντας σε απίθανη απόκρουση τον Πασχαλάκη! Στη συνέχεια της φάσης, ο Βαρέλα έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Ινσούα, με τον ΠΑΟΚ να τα έχει χαμένα και τους «πράσινους» να πιέζουν αφόρητα για το 1-0! Τελικά, το παιχνίδι απέκτησε σκορ λόγω… Τζήλου!

Σε μία απίστευτη φάση, στο 27', κυριολεκτικά από το πουθενά, ο Μπίσεσβαρ έβαλε την κόντρα, η μπάλα χτύπησε στη φτέρνα(!) του διαιτητή της αναμέτρησης και στρώθηκε στον Πρίγιοβιτς, που έπιασε στον… ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού και με ωραίο πλασέ, «έγραψε» το όνομά του (για πρώτη φορά) στον φωτεινό πίνακα του «Απόστολος Νικολαΐδης»!

Από εκεί και πέρα, οι «ασπρόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν το σοκ των «πράσινων» και ανέλαβαν εκ νέου την κατοχή μπάλας, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 30', προκειμένου να «καθαρίσουν» τη νίκη, αλλά ο Μακ δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Βλαχοδήμο από δεξιά -με τον ολομόναχο Μπίσεσβαρ να… γκαρίζει στον συμπαίκτη του να του κάνει πάσα! Στο αμέσως επόμενο λεπτό (31') και το σουτ στην κίνηση του Πέλκα, από το ίδιο σημείο, δεν βρήκε στόχο, για να… λυθεί, κάπως έτσι, η «πολιορκία» στα καρέ των γηπεδούχων.

Το πρώτο ημίχρονο, τελικά, ολοκληρώθηκε με καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό (40'), από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, που «έβγαλε» ο -συνήθης ύποπτος- Πασχαλάκης.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε επίσης με στημένη φάση, αλλά για τον ΠΑΟΚ. Στο 52', ο Μαουρίσιο εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ, δέκα λεπτά αργότερα, στο 62ο λεπτό, ο Πέλκας γύρισε στον Μπίσεσβαρ, αλλά μόνος του ο Ολλανδός από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ!

Το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους, όμως, ήρθε τρία λεπτά αργότερα: Στο 65', ο Πρίγιοβιτς, με καταπληκτικό πλασέ, διπλασίασε τα προσωπικά τέρματά του και της ομάδας του, φτάνοντας τα 25 γκολ στη σεζόν, σε όλες τις διοργανώσεις, καταρρίπτοντας το ρεκόρ παραγωγικότητας! Στο ξεκίνημα της φάσης, πάντως, ο Πέλκας, που βγάζει την ασίστ στον Σέρβο, έχει πάρει την μπάλα από τον Ινσούα με πεντακάθαρο φάουλ, μπροστά στον πάγκο του Παναθηναϊκού -με τους ανθρώπους του να γίνονται έξαλλοι!

Στιγμές αργότερα, μόλις στο 66', το «τριφύλλι» είχε τη δυνατότητα να «ξαναμπεί» στο παιχνίδι, αλλά ο Πασχαλάκης και πάλι έκανε τρομερή επέμβαση στο σουτ του Λουτσιάνο. Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε και στο 84', στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και έπειτα από άψογη συνεργασία του «δικεφάλου», ο Σάκχοφ «έγραψε» το τελικό 3-0 για τον ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Λουντ (λ.τ. 17’ Μυστακίδης), Τζανδάρης, Κάτσε, Μουνιέ, Δώνης (64’ Μολίνς), Λουτσιάνο.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίτσιο, Μακ (69’ Ελ Καντουρί), Πέλκας (74’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (83’ Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς.