Κουνάει… σεντόνι ο ΠΑΟΚ!

Αφεντικό στα πλέι οφ γίνεται ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Ρισβάνη για να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου (0-1) και να κάνει σημαντικό βήμα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η βαθμολογία των πλέι οφ
ΠΑΟΚ 8 (2-1)*
ΑΕΚ 6 (2-1)
Πανιώνιος 4 (2-3)
Παναθηναϊκός 2 (1-2)*
*εκκρεμεί η απόφαση για το μεταξύ τους παιχνίδι στη Λεωφόρο που διακόπηκε

Τα πρώτα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα του Πανιωνίου, με τους «κυανέρυθρους» να παίζουν στο δικό τους μισό και να ψάχνουν την κόντρα-επίθεση. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 11’ όταν ο Σαββίδης έκανε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Γλύκος έδιωξε σε κόρνερ, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε στις φάσεις δύο λεπτά μετά και τον Μπαντή να μπλοκάρει το σουτ του Κάμπος.

Στην αμέσως επόμενη φάση, οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς πήραν το προβάδισμα στο παιχνίδι με τυχερό τρόπο. Ο Κάμπος έκανε ωραία προσπάθεια και κάθετη μπαλιά στον Πρίγιοβιτς, αυτός προσπάθησε να γυρίσει στην περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε στο σώμα του πεσμένου Ρισβάνη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, ξεγελώντας τον Μπαντή. Το γκολ αυτό έδωσε ρυθμό στο ματς, με τις δύο ομάδες να ανοίγονται και να φτιάχνουν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 26’ ο ΠΑΟΚ άγγιξε και δεύτερο γκολ αλλά ο Τσίμιροτ που βρέθηκε ολομόναχος στην αντίπαλη περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαντή και ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Γλύκου να πει «όχι» στον Μπεν σε τετ-α-τετ. Ακολούθησε από μία ακόμη ευκαιρία για τις δύο ομάδες, με τον Μπίσεσβαρ στο 29’ να μην καταφέρνει να βρει στόχο μέσα από την περιοχή και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μασούρας έσπασε στον Μπεν αλλά ο φορ από τις Κομόρες καθυστέρησε πάρα πολύ και δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, στην τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση