«Πράσινη» νίκη 1-0 στο τεστ με τον Αιγινιακό, άρεσαν οι Τζαβίδας-Νιάνζ

Με σκόρερ τον 17χρονο εξτρέμ, Σπύρο Τζαβίδα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού, στο φιλικό που διεξήχθη στο «Γ. Καλαφάτης».

Με σκόρερ ένα από τα στελέχη της Κ-19 που χρησιμοποιήθηκαν στην αναμέτρηση αυτή, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 απέναντι στον Αιγινιακό σε φιλικό που έλαβε χώρα στο «Γ. Καλαφάτης». Ο Γιώργος Δώνης στο πρώτο ημίχρονο παρέταξε μια ομάδα που συνέθεσαν ποδοσφαιριστές από την πρώτη ομάδα, αλλά και από την Κ-19 των «πρασίνων».

Μεταξύ αυτών και ο Κενυάτης, Μοχάμεντ Νιάνζ που εδώ και περίπου έναν μήνα δοκιμάζεται στο « τριφύλλι». Τα συμπεράσματα ήταν θετικά, αφού πολλοί ποδοσφαιριστές είδαν αυτό το φιλικό, ως ευκαιρία που έπρεπε ν’ αρπάξουν από τα…μαλλιά για να δείξουν πράγματα στον Έλληνα τεχνικό.

Ο Δώνης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Ξενόπουλο κάτω από τα δοκάρια, τους Αποστολάκη, Πούγγουρα, Παντελάκη και Οικονόμου στην άμυνα, τους Σκεντεράι και Ηλιάδη στα χαφ, τον Νιάνζ και τον Τζαβίδα σαν εξτρέμ και επιθετικό δίδυμο τους Μακέντα και Σιφναίο.

Το γκολ ήρθε μετά από περίπου μισή ώρα αγώνα, όταν οι ακραίοι επιθετικά, ο Νιάνζ με τον Τζαβίδα συνεργάστηκαν και ο δεύτερος με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Μάλιστα οι δυο τους είχαν εξαιρετικές συνεργασίες, αλλά ο Κενυάτης μετά από πάσα του Τζαβίδα δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 16'. Στο 21' ο Ξενόπουλος είχε ωραία επέμβαση σε σουτ του Μαρκόφσκι, ενώ στο 27' μετά από σέντρα του Οικονόμου, ο Μακέντα δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, Μακέντα και Σιφναίος αστόχησαν για το δεύτερο γκολ.

Καραγιάννης και Αθανασακόπουλος στην έναρξη της επανάληψης πήραν τη θέση, των Πούγγουρα και Μακέντα, ενώ περίπου στην μία ώρα αγώνα, ο Γιώργος Δώνης προχώρησε σε πέντε ακόμα αλλαγές. Αποστολάκης, Σκεντεράι, Παντελάκης και Νιάνζ έπαιξαν σε όλο το ματς, ενώ προς το φινάλε και για τελευταία 20 λεπτά οι «πράσινοι» έπαιξαν και με τριάδα στην άμυνα. Στο 49' Στο 49΄ο Παντελάκης έδιωξε πάνω από την γραμμή το σουτ του Πετρούση, στο 60΄το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μαρκόφσκι πέρασε άουτ, ενώ στο 68΄ ο Σερπέζης μόνος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος (60' Χριστοδουλής), Αποστολάκης, Πουγούρας (46' Καραγιάννης), Παντελάκης, Οικονόμου (60' Ζερβόπουλος), Σκεντεράι, Ηλιάδης (60' Καλομοίρης), Τζαβίδας (60' Ζαγαρίτης), Νιάνζ, Μακέντα (46' Αθανασακόπουλος), Σιφναίος (60' Σερπέζης)