Πλατανιάς-Παναθηναϊκός 1-1: Ο Κοροβέσης είπε «όχι» στον comandante Τσάβες

Βρήκε τον killer του, ψάχνει... αντίδραση! Λίγες ημέρες μετά την εντός έδρας από την Μπιλμπάο, ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με τον Πλατανιά στα Περιβόλια, σε ένα ματς που λύγισε από τις απουσίες του αλλά και την κούραση.

Ο Τσάβες που μπήκε σαν αλλαγή, σκόραρε με άψογο τελείωμα στο ντεμπούτο του (72') και έδειξε με το καλημέρα πως πρόκειται για killer ωστόσο ο Κοροβέσης δεν του επέτρεψε να χαρεί καθώς απάντησε έξι λεπτά αργότερα!

Για ακόμη ένα ματς, πάντως, οι «πράσινοι» έδειξαν έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, που δέχτηκαν και πάλι γρήγορο γκολ ενώ προηγήθηκαν. Νέα ατυχία με τον Μολέδο που τραυματίστηκε στον δεξιό καρπό και αποχώρησε με φορείο!

Δικαιούνται να «φωνάζουν» προς τον Παπαπέτρου οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη καθώς χάρισε στο 62ο λεπτό την αποβολή στον Μπούτνικ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όταν πήγε με τις τάπες στον Μολέδο.

Εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο από τον Γιώργο Παράσχο ο Πλατανιάς, που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, δημιούργησε φάσεις για γκολ και έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

Με διάθεση να πιέσει ψηλά τον Παναθηναϊκό και να τον δυσκολέψει στην κυκλοφορία της μπάλας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Πλατανιάς. Εν μέρει κατάφερε να περιορίσει τους «πράσινους» και να μην τους επιτρέψει να κατεβάζουν εύκολα την μπάλα, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο.

Με τη συμπλήρωση επτά λεπτών οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερή τους ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και άνοιγμα του Κολοβέτσιου στον Λουντ μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος έκανε το παράλληλο με την εστία γύρισμα αλλά ο Μολίνς δεν κατάφερε να σκοράρει εξ επαφής. Δώδεκα λεπτά μετά δε, ο Παναθηναϊκός είχε ακόμη μια φάση για να σκοράρει αλλά το σουτ του Λουντ από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Πλατανιάς ήταν καλά οργανωμένος στο δικό του μισό και δεν επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να κάνει το παιχνίδι του. Από την άλλη, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη είχε τον έλεγχο και προσπαθούσε κυρίως από τα πλάγια να δημιουργήσει ρήγματα στην καλοστημένη άμυνα των Κρητικών. Και παραλίγο να δημιουργήσει στο 29ο λεπτό μια επικίνδυνη φάση στα καρέ του Ομπερχάουσερ, όταν ο Καμπέσας ανατράπηκε στα όρια της περιοχής από τον Ντικαμονά, με τον διαιτητή Παπαπέτρου να μην βλέπει την παράβαση! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια καλή φάση για τον Πλατανιά αλλά ο Βλαχοδήμος έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε το βολέ του Ντεβέσα από το ημικύκλιο της περιοχής.

Με διαιτητικό λάθος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μετά από κάθετη πάσα, ο Μολίνς έφυγε μόνος του απέναντι από τον Ομπερχάουσερ αλλά ο α’ βοηθός τον έκοψε λανθασμένα για οφσάιντ που δεν υπήρχε. Λίγο αργότερα και στο 55’ οι γηπεδούχοι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους για να ανοίξουν το σκορ. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία και «γλυκιά» σέντρα του Στάθη, ο Μπούτνικ βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και έκανε την κεφαλιά-ψαράκι αλλά ο Βλαχοδήμος με μεγάλη επέμβαση κράτησε όρθια την ομάδα του!

Επτά λεπτά μετά, ο Παπαπέτρου έκανε ένα σοβαρό λάθος καθώς δεν έδειξε στον Μπούτνικ την δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον επιθετικό του Πλατανιά να πηγαίνει με τις τάπες και να βρίσκει τον Μολέδο στο καλάμι! Στο 64’ ο Ουζουνίδης είχε την έμπνευση να περάσει τον Τσάβες στον αγωνιστικό χώρο και αυτός τον δικαίωσε οκτώ λεπτά αργότερα, δείχνοντας πως έχει το ένστικτο του Killer.

Εκμεταλλευόμενος την φοβερή κάθετη μπαλιά του Λουτσιάνο, ο comandante έφυγε απέναντι από τον Ομπερχάουσερ και με άψογο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, για δεύτερο σερί ματς μετά από αυτό με την Μπιλμπάο, οι «πράσινοι» έδειξαν έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και δέχτηκαν πολύ γρήγορα την ισοφάριση. Ήταν το 79ο λεπτό όταν ο Κοροβέσης εκμεταλλεύτηκε το ωραίο γύρισμα του Ντικαμονά και με προβολή ισοφάρισε σε 1-1 για τον Πλατανιά! Σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την ατυχία να χτυπάει ξανά τον Παναθηναϊκό αφού ο Μολέντο αποχώρησε με φορείο και χτύπημα στον δεξιό καρπό!

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ομπερχάουσερ, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Πλιάτσικας (76' Κοροβέσης), Στάθης, Βάντερσον, Κρος (92' Πατράλης), Αγγελόπουλος, Ενσικουλού, Ντεβέσα, Μπούτνικ (68' Γκρζέλτσακ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιοχάνσον, Κολοβέτσιος, Κουτρουμπής, Μολέντο, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λουντ (63' Χατζηγιοβάνης), Καμπέσας, Λουτσιάνο (74' Δώνης), Μολίνς (63' Τσάβες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση