Ήττα-αποκλεισμός για ΠΑΟ, πάρτι για ΠΑΟΚ

Το φιλμ των δυο αναμετρήσεων

Ολοκληρώθηκε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Παναθηναϊκού. Το τριφύλλι ηττήθηκε με 2-1 από τη Μακάμπι στη Λεοφώρο και τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου. Έκανε πάρτι ο προκριμένος ΠΑΟΚ απέναντι στην Ελνσίνκι, επικρατώντας με 4-2 στην Τούμπα.

Το φιλμ των δυο αναμετρήσεων:

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 1-2 (89' Ιωαννίδης - 20' Νταβίντ, 74' Σερί)

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+1' Φάση για τον Παναθηναϊκό! Γεμάτο σουτ του Ιωαννίδη έξω από την περιοχή, έχει καλή θέση και μπλοκάρει ο κίπερ των Ισραηλινών.

90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις!

89' Γκολ! 2-1 μειώνει ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μακάμπι! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιωαννίδης παίρνει την κεφαλιά από κοντά και βάζει τους πράσινους στο κόλπο της πρόκρισης.

82' Πιέζει ασφυκτικά ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν μπορεί κανείς να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα. Αμύνονται με νύχια και δόντια οι Ισραηλινοί.

74' Γκολ! 2-0 η Μακάμπι Χάιφα, με τον Βαγιαννίδη να γλιστράει σε φάση άμυνας, τον Κορνού να κάνει την παράλληλη πάσα και τον Σερί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν.

70' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μαντσίνι να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά τον Κεουφ να αποκρούει!

64' Απίστευτη φάση και πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό, με την κεφαλιά του Ιωαννίδη να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και τον Αράο να μην μπορεί να σκοράρει μπροστά από την εστία.

56' Φοβερή εκτέλεση φάουλ από τον Αϊτορ, ο Κέουφ πέφτει εντυπωσιακά στην δεξια του γωνία και διώχνει σε κόρνερ!

52' Νέα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Γεντβάι στο δεύτερο δοκάρι να περνάει ελάχιστα άουτ!

48' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Παλάσιος να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και να σουτάρει από διαγώνια θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Μακάμπι Χάιφα στη σέντρα.

45'+6' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Μακάμπι Χάιφα να προηγείται του Παναθηναϊκού με 1-0.

45'+2' Ευκαιρία για τους «πράσινους», με τον Χουάνκαρ να γεμίζει στο δεύτερο δοκάρι από αριστερά, αλλά τον επερχόμενο Παλάσιος να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ...

40' Σουτ του Ιωαννίδη, πολύ ψηλά η μπάλα.

30' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πνααθηναϊκό να ισοφαρίσει, με τον Βαγιαννίδη να σεντράρει από δεξιά, τον Ιωαννίδη να κάνει το «τακουνάκι» και τον Κέουφ να διώχνει ενστικτωδώς, ενώ στην επαναφορά πρόλαβε με νέα επέμβαση τον Αϊτόρ που... καραδοκο΄συε για το 1-1, διώχνοντας με το χέρι!

26' Σκοράρει η Μακάμπι, με τον Πιερό, αλλά υπάρχει υπόδειξη για φάουλ στον Σένκεφελντ. Με την χρήση VAR ακυρώνεται το γκολ.

25' «Κρύο» το γκολ που δέχεται ο Παναθηναϊκός, αφού η Μακάμπι Χάιφα δεν είχε απειλήσει, έδειχνε ωστόστο να ελέγχει περισσότερο το παιχνίδι, βγάζοντας μεγαλύτερη αποφασιστικότητα!

20' Γκολ! 1-0 η Μακάμπι Χάιφα, μετά τη σεντρα από αριστερά του Κορνού και την κεφαλιά του Νταβίντ, που ήταν πίσω από Λοντίγκιν και Σένκεφελντ, αμαρκάριστος.

10' Εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπερνάρ, από αριστερά, μετά από... διαβουλευσεις με τον Καμπάκοφ, καταλογίζεται «θέατρο» στον Χουάνκαρ, που παρατηρείται και με κίτρινη κάρτα.

3' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Χουάνκαρ να βρίσκει τον Αϊτόρ με πλάγιο, εκείνον να κάνει ωραία ενέργεια, να σουτάρει από θέση με΄σα αριστερά, αλλά τη μπάλα να περνάει άουτ.

1' Σέντρα στον αγώνα. Καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Αράο, Μπερνάρ, Βιλένα, Παλάσιος, Αϊτόρ, Ιωαννίδης.

Μακάμπι: Κέουφ, Σούντγκρεν, Γκέρσον, Σεκ, Κορνού, Σερί, Σόου, Μοχάμεντ, Χαγκάγκ, Πιερό, Νταβίντ

ΠΑΟΚ - Ελσίνκι 4-1 (37' Οζντόεφ, 47' Κωνσταντέλιας, 53' Μιχαηλίδης, 84' Μουργκ  - 6' Ραντούλοβιτς)

90+1' ΓΚΟΛ για την Ελσίνκι με τον Χετεμάι, που ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι!

85' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ωραίος συνδυασμός ανάμεσα στον Τάισον και τον Μουργκ, ο Αυστριακός βρήκε χώρο στην περιοχή και με μια εξαιρετική έμπνευση, πλάσαρε τον Μαεπά για το 4-1.

75' Διένυσε αρκετά μέτρα με την μπάλα ο Μάρκος Αντόνιο και πάσαρε στον Μεϊτέ, που έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά πέρασε άουτ.

53' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! Αναμπουμπούλα από το κόρνερ που εκτελέστηκε στα αριστερά, ο Μιχαηλίδης έκανε την προβολή, η μπάλα χτύπησε στον Τοΐβιο και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1.

47' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! Κάνει την ανατροπή με το... καλημέρα του δευτέρου μέρους ο «δικέφαλος του Βορρά», η οποία ήρθε από το «τσαφ» του Κασκίνεν υπό την πίεση του Τόμας, ο Κωνσταντέλιας υποδέχτηκε ωραία και με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

46' Έχουμε την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΠΑΟΚ-Ελσίνκι 1-1

37' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τάισον και Μεϊτέ συνεργάστηκαν από τα αριστερά, ο Γάλλος έκανε το γύρισμα, με τον Οζντόεφ να πατάει στην περιοχή και να εκτελεί δυνατά για το 1-1.

33' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κωνσταντέλια! Ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά για τον ΠΑΟΚ, ο Κεντζιόρα έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Τάισον άφησε την μπάλα στον Κωνσταντέλια που βρέθηκε αμαρκάριστος, αλλά το τελείωμα του νεαρού ήταν κάκιστο και πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

22' Δυνατή η τριαντάρα μπαλιά του Μιχαηλίδη, δεν πρόλαβε ο Κωνσταντέλιας και ο Μαένπα καθάρισε τη φάση.

14' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάενπαα δεν βγήκε σωστά και είδε την μπάλα να περνάει, αλλά η προβολή του Μιχαηλίδη που βρέθηκε εκεί σταμάτησε στο δοκάρι.

13' Ο ΠΑΟΚ δεν έχει μπει δυνατά, όπως συνηθίζει στα παιχνίδια του στην Τούμπα, και ψάχνει μια καλή στιγμή.

6' ΓΚΟΛ για την Ελσίνκι! Ο Μπαντέ είδε ωραία τον Ραντούλοβιτς ανάμεσα στις γραμμές, εκείνος μέσα από την περιοχή υποδέχτηκε ωραία και τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 1-0.

1' Σέντρα στον αγώνα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδης, Εκόνγκ, Κεντζιόρα, Οζντόεφ, Μεϊτέ, Τάισον, Κωνσταντέλια, Ντεσπόντοφ, Μπράντον.

ΕΛΣΙΝΚΙ: Μαένπα, Τοίβιο, Ντα Γκράκα, Χαμαλάινεν, Σοίρι, Κανελλόπουλος, Λίνγκμαν, Κεσκίνεν, Χοστίκα, Μπαντέ, Ραντούλοβιτς