Αδίκησε τον εαυτό του, αλλά ο Μαντσίνι τον κράτησε ζωντανό!

Με γκολ του Μαντσίνι στο 90+5’ ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στο κόλπο της πρόκρισης

Ο Παναθηναϊκός έχασε 2-1 στην Μπράγκα από την ομώνυμη ομάδα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα playoffs του φετινού Champions League.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε ένα γκολ. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη, αποδείχτηκαν πιο αποτελεσματικοί και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Ρουίθ στο 51’ και Τζαλό -που μπήκε αλλαγή- στο 73’.

Γιο να έρθει ο Μαντσίνι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από ασίστ του Ιωαννίδη και να διαμορφώσει με φοβερό τέρμα το τελικό αποτέλεσμα, αφήνοντας ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση στους ομίλους για τις δύο ομάδες!

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης αφενός η επάνοδος του Αϊτόρ στην δράση μετά από 10 μήνες, αφετέρου το ντεμπούτο του Αράο με τα πράσινα.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 29 Αυγούστου στις 22:00 στο ΟΑΚΑ.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να μην… πάθει ότι και στο «Βελοντρόμ». Πίεσε ψηλά, «έτρεξε» την μπάλα και μόλις στο 2’ κατέγραψε την πρώτη του πολύ μεγάλη ευκαιρία…

Όταν από φάουλ του Βιλένα με πάσα προς τον Ρούμπεν και σέντρα του Ισπανού μέσου στο δεύτερο δοκάρι, ο αμαρκάριστος Μάγκνουσον πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι!

Ενδεικτική του καλού ξεκινήματος των «πράσινων» ήταν και η φάση του 7’, όπου ο Μαντσίνι ναι μεν υποδείχτηκε οφσάιντ, αλλά τροφοδοτήθηκε ωραία από τον Γεντβάι και με ακόμα πιο ωραία κίνηση και εκτέλεση, πρόλαβε να στείλει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ματέους.

Η Μπράγκα δυσκολεύθηκε πολύ όχι να γίνει απειλητική αλλά ακόμα και να πατήσει στην περιοχή του Μπρινιόλι, με τον Βαγιαννίδη να αποδεικνύεται επαρκής τόσο μπροστά όσο και πίσω σε όλο αυτό το διάστημα.

Την πρώτη φορά που το έκανε αυτό, δε, στο 16ο λεπτό, ο Τσβάιερ καταλόγισε πέναλτι σε υποτιθέμενη ανατροπή του νεαρού αμυντικού στον Μπρούμα. Ωστόσο, με την παρέμβαση του VAR, ο Γερμανός ρέφερι άλλαξε απόφαση και καταλόγισε επιθετικό φάουλ.

Με τον ρυθμό παράλληλα να πέφτει από εκείνο το σημείο και μετά, αλλά τον Παναθηναϊκό να είναι εκείνος που είχε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Καθώς από προσπάθεια του Βαγιαννίδη, ο Παλάσιος πήρε την κόντρα και βγήκε απέναντι από τον Ματέους, πλάγια και δεξιά της περιοχής. Ωστόσο, το σουτ του Αργεντινού εξτρέμ ήταν αδύναμο και πάνω στον Ματέους, που μπλόκαρε.

Η είσοδος του Αντρέ Όρτα στο ματς, αντί του τραυματία Μουσράτι, στο 36’, βελτίωσε την εικόνα της πορτογαλικής ομάδας, η οποία επισκέφτηκε μέχρι την ανάπαυλα τα αντίπαλα καρέ τρεις φορές, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Αφού οι κεφαλιές των Μπρούμα και Φόντε στο 42’ και στο 44’ κατέληξαν στην αγκαλιά του Μπρινιόλι και εκτός γηπέδου, αντίστοιχα. Ενώ από ωραία συνεργασία και τελική προσπάθεια του Αντρέ Όρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρούμπεν βρήκε την μπάλα στέλνοντας την σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η Μπράγκα εκείνη που έφτασε με το… καλημέρα «μια ανάσα» από το γκολ, στην πρώτη της πραγματική ευκαιρία στο ματς, στο 48’. Με τη σέντρα του Μαρίν στο πρώτο δοκάρι για τον Ρουίθ ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση αναγκάζοντας τον Μπρινιόλι να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων στην επανάληψη επιβεβαιώθηκε τρία λεπτά μετά, όταν έγινε και το 1-0. Με τον συνδυασμό των Μπρούμα και Αντρέ Όρτα από αριστερά και το συρτό σουτ του Ρουίθ να καταλήγει στα δίχτυα του Μπρινιόλι!

Χρειάστηκαν λίγα λεπτά, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε εκ νέου την κατάσταση. Προειδοποίησε με την κεφαλιά του Παλάσιος στο 57’ και σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει πέντε λεπτά μετά…

Όταν ο Μαντσίνι έφυγε στην κόντρα, πέρασε ωραία τον Φόντε, μπήκε στην περιοχή και γύρισε τη μπάλα στον επερχόμενο Σπόραρ, ο οποίος σε κενή εστία έκανε κακό τελείωμα, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το δοκάρι!

MVP: Ο Αμπέλ Ρουίθ έχει καταφέρει να πετύχει το πρώτο τέρμα της Μπράγκα και παράλληλα να ξεκινήσει την φάση για το 2-0 της ομάδας του, με πανέξυπνη και γρήγορη εκτέλεση… πλαγίου άουτ, πιάνοντας στον «ύπνο» την άμυνα του Παναθηναϊκού. Παράλληλα, ο Ισπανός σέντερ φορ έδωσε αρκετές μάχες και είχε ενεργή συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπράγκα (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Μουσράτι (36' Αντρέ Όρτα), Καρβάλιο, Μπρούμα (86' Κάστρο), Πίτσι (66' Τζαλο), Ρικάρντο Όρτα (86' Λόπες), Ρουίθ.

Έμειναν στον πάγκο: Σα, Χόρνιτσεκ, Σαάτσκι, Ολιβέιρα, Σαλασάρ, Μέντες, Μπάντσα, Σουμαρέ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (82' Αράο), Βιλένα (76' Τσέριν), Παλάσιος (76' Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (65' Μπερνάρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (65' Ιωαννίδης).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Ξενόπουλος, Σένκεφελντ, Σιδεράς, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Βέρμπιτς.

Πηγή: sportfm.gr

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση