''Σβηστά'' στα πλέι οφ!

Στους δυνατούς των πλέι οφ του Τσάμπιονς  Λιγκ πέρασε ο Ολυμπιακός, παρά την ισοπαλία του με 2-2 κόντρα στην Παρτίζαν εντός έδρας. Καρσελά και Φορτούνης τα γκολ της ομάδας του Μπέσνικ Χάσι. Σουμά και Τζούρτζεβιτς αυτά των Σέρβων σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το ματς, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να επιβληθεί από την αρχή. Φάσεις δεν δημιουργήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Παρτίζαν είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 13’. Ο Γιάνκοβιτς έκανε την σέντρα και ο Τζούρτζεβιτς έκανε την κεφαλιά που απέκρουσε ο Καπίνο με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 22’, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση-πρόκριση. Ο Καρσελά εκτέλεσε φάουλ εκτός περιοχής που ξεγέλασε τον Κλιάιτς για το 1-0. Στο 33’ ήρθε η ισοφάριση. Ήταν το σουτ του Γιάνκοβιτς που απέκρουσε ο Καπίνο και στην επαναφορά ο Σουμά ισοφάρισε με κοντινό πλασέ. Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν αρκετά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία με 1-1 με εναλασσόμενη υπεροχή.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ για τον Ολυμπιακό. Στο 52’ ο Κούτρης έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Φορτούνης με κεφαλιά έγραψε το 2-1 μέσα σε αποθέωση. Στο 57’, ο Βούκοβιτς με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλιάιτς. Ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ματς, με τον Χάσι να δοκιμάζει διάφορα πράγματα ενόψει συνέχειας. Στο 66’, ο Κλιάιτς απέκρουσε ασταθώς το δυνατό σουτ του Καρσελά. Η Παρτίζαν ισοφάρισε με πλασέ του Τζούρτζεβιτς στο 85 και λίγο έλειψε να γυρίσει τούμπα το ματς δύο λεπτά αργότερα με πλασέ του Γιάνκοβιτς μετά από λάθος της άμυνας.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια σπουδαία πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Βούκοβιτς, Ρέτσο, Κούτρης, Ρομαό, Οτζίτζα, Μάριν, Φορτούνης, Καρσελά, Μπεν.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Γιαννιώτης, Ομάρ, Σιώπης, Εμενίκε, Ζντιέλαρ, Πάρντο και Σεμπά.

Παρτιζάν (Μίροσλαβ Τζούκιτς): Κλιάιτς, Βουλίτσεβιτς, Τσίρκοβιτς, Όστοϊτς, Μίλετιτς, Γέφτοβιτς, Εβέρτον, Γιάνκοβιτς, Σουμά, Ταουαμπά, Τζούρτζεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση